Po dłuższym okresie przerwy kolejka ULTra PRT (Personal Rapid Transit) robot Taxi powraca znowu na lotnisko w Londynie Heathrow z rozszerzoną usługą.

Budowa robota Taxi zlecona została przez British Airports Authority (BBA) zarządcę głównych lotnich w Wielkiej Brytanii (BBA obsługuje m.in. port lotniczy Londyn-Heathrow, port lotniczy Londyn-Gatwick i port lotniczy Londyn-Stansted). System kolejkowy i same kabiny stworzone zostały przez firmę PRT. Cała struktura to prawie 3,86 kilometra torów i 22 indywidualnych kabin pasażerskich. Kabiny są całkowicie zautomatyzowane i wygodne dla podróżnych korzystających z lotniska w Londynie. Dostępne są 24 godziny na dobę. Co nie oznacza iż cały czas kurują, jednak na “zawołanie” pasażera są dostępne w każdej chwili. W momencie postoju system pozwala na zaoszczędzenie energii.

Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie różniące się od starych systemów kolejkowych stosowanych na portach lotniczych gdzie ich ruch odbywał się non stop. Koleki działają na bazie baterii zasilających które podlegają recyklingowi po ich złużyciu. Konstrukcja Taxi Heathrow robot opiera się na plastiku i niewielkiej ilości metalowych elementów które powodują iż ich waga jest nieznaczna. Sytem jest dwukierunkowy dzięki czemu kolejki działają jednocześnie.

Każdy robot taxi jest w stanie pomieścić 4 pasażerów z ich bagażami. Dzienna przepustowość wynosi około 800 osób przypadających na jednego robota taxi. Maksymalna prędkość kabiny wynosi 25 mil na godzine.

Robot taxi na lotnisku w Londynie nie jest unikalną w skali światowej koncepcją ruchu pasażerskiego. Jednak w środowisku lotniska jak i rozwiniętej sieci jest to pionierskie rozwiązanie. Aktualnie roboty działają przy terminalu 5 jednak dalszy rozwój systemu zakłada przedłużenie struktury o kolejne terminale na Londyńskim lotnisku.

Lotnisko Heathrow to jednen z największych portów lotniczych na świecie. W lipcu 2011 roku zanotował kolejny rekord największego ruchu pasażerskiego zanotowanego w ciągu miesiąca. Liczba osób przemieszczających się w tym miesiącu na lotnisku wyniosła 6,9 milionów pasażerów. Dzień 31 lipca był najbardziej ruchliwym dniem w historii lotniska.

Zobacz lostniko w Londyn Heathrow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj