Pasy startowe usytuowane na morzu lub na zmarzlinach. Lądowania między budynkami lub nad głowami plażowiczów. Od Osaka do Sao Paulo czyli 18 najdziwniejszych portów lotniczych świata.

Sztuczne wyspy, autostrady które przecinają pasy startowe, pole golfowe z 18 dołkami, lądowania na lodzie. To tylko nieliczne przeszkody z jakimi piloci z całego świata muszą się uporać lądując lub startując z lotnisk najbardziej dziwnych i zarazem niebezpiecznych naszej planety. Strona amerykańska Popular Mechanic’s przygotowała listę portów lotniczcyh przed którymi drzą nawet najlepsi piloci. Co ciekawe lotniska te funkcjonują każdego dnia i rozlokowane są począwszy od Brazyli a skończywszy na Antarktydzie, lecąc dalej przez Bankog i Japonię. Ale lotniska tego typu znajdziemy też w Europie jak i USA.

Nad Gibraltarem każdego dnia ląduje wiele linii lotniczych. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt iż mieszkańcy muszą często stać w korkach gdyż główna ulica Winston Churchill Avenue jest zamykana szlabanami, nie chodzi oczywiście o przejeżdżające pociągi a bardziej o lądujące samoloty bo to właśnie pas startowy przecina ruchliwą ulicę. Pomyśleć tylko co by się stało gdyby jakiemuś kierowcy nie udało się w pośpiechu opuścić pas startowy przed zamknięciem szlabanów.

Lotnisko Gibraltar – pas startowy na tym lotnisku przecina w poprzek jedną z ruchliwszych ulic (zdjęcie)

lotnisko gibraltar

Zobacz samochody przejeżdżające przez pas startowy na lotnisku Gibraltar Airport (video)



Poznaj bliżej lotnisko: Gibraltar Airport

Niebezpieczeństwo czycha również na pilotów lądujących na Międzynarodowym Lotnisku Dong Mueang w Bangkoku, gdzie między pasami startowymi lądujący pilot może zauważyć grających golfistów. Wstęp oczywiście limitowany, jednak oglądanie pola golfowego może znacząco rozczarowac lądujacych pilotów.

Lotnisko Dong Muang w Bangkoku cieszy się sławą dzięki polu golfowemu zlokalizowanym między pasami startowymi (zdjęcie)

lotnisko w bankoku

Piloci lądujący i startujący z lotniska w Sao Paulo napotykają na problem wytworzony przez samych ludzi. Otóż szybko rozwijające się miasto i konstrukcja nowych budynków omalże nie styka się z punktem początku i końca pasa startowego. Z tego też powodu piloci wykonują szybkie i gwałtowne ruchy aby tylko nie zachaczyć o znajdujące się w pobliżu obiekty budowlane.

Budynki są największą przeszkodą podczas lądowania i startowania w Sao Paulo (zdjęcie)

lotnisko Sao Paulo

Zobacz lądowanie samolotu pośród wysokiej zabudowy Sao Paulo (video)

Poznaj bliżej lotnisko: Sao Paulo – Guarulhos

Z podobną sytuacją jak na lotnisku w Brazylii mamy do czynienia z lotniskiem Tegucicalpa w Honduras gdzie bliskie budynki nie są największą zmorą pilotów lecz góry które niesamowicie utrudniają lądowanie. Gdyby tego było mało na pocieszenie przyszłym pilotom lądującym w Tegucicalpa zakomunikujemy że tamtejszy pas startowy mierzy sobie niecałe 2 kilometry.

Zobacz wyczyny pilota lądującego na lotnisku Tegucicalpa pośród tamtejszych pagórków (video)



Na lotnisku Tegucicalpa już wiele razy dochodziło do tragedii. Czy istnienie tego lotniska i przyjmowanie dużych samolotów to nie igranie z życiem, odpowedź na to pytanie pozostawiamy naszym czytelnikom (zdjęcie)

lotnisko Tegucicalpa

Dreszcze po plecach przejdą również plażowiczom wypoczywającym na Karaibach w Saint Maarten. Otóż początek pasu startowego lotniska w Saint Maarten zaczyna się praktycznie na plaży. Czy zatem przelatający nad głową Jet będzie pozwalał na maksymalny relaks plażowiczom. Jeśli chcesz tam spędzic tegoroczne wakacje grubo się zastanów.

No może nie Jet ale Boeing 747 również zakłuci odpoczynek plażowiczom na Karaibach w Saint Maarten (video)

Poznaj bliżej lotnisko: Princess Juliana – Sint Maarten

Tam gdzie brakuje ziemi, często musimy zdać się na sztuczne wyspy lub sztuczne wydłużenie terenu. Ten przypadek często jest stosowany jednak jest najbardziej charakterystyczny w Macau, gdzie pasy startowe znajdują się na wąskiej ale na szczęście długiej wyspie, połączone częścią naturalnego podłoża z terminalem i wieżą kontrolną.

Sztuczna wyspa na lotnisku Macau international airport (zdjęcie)

lotnisko macau

Poznaj bliżej lotnisko: Makau International Airport


Wylądować na czubku włosa? Może i nie dosłownie ale w przenośni czemu nie. Młodych pilotów chcących potrenować zapraszamy na portugalskie lotnisko Madeira gdzie pas startowy liczy sobie 1,5 kilometra. Do odważnych świat należy.

To most czy past startowy, piloci zapewniamy, to pas startowy na lotnisku Madeira w Portugalii! (zdjęcie)

lotnisko madeira

Poznaj bliżej lotnisko: Madera – Madeira Airport

Pocieszeniem dla lądujących w Madeira jest fakt iż ostatnio lądowisko zostało nieznacznie wydłużone mostem z 18 filarami. O takim wydłużeniu nie mogą mażyć lądujący na lotnisku Antille Olandesi w Saba gdzie pas startowy – najprawdopodobniej najkrótszy na świecie – liczy sobie tylko 400 metrów. Problem w tym że nie ma mowy o wydłużeniu pasa ze względu na bunty mieszkańców którzy musieliby omijać lotnisko w celu dotarcia do poczty i sklepów.

W Hong Kongu złączono dwie małe wysepki i powstał z tego port lotniczy wyposażony również w pole golfowe z 9 dołkami i międzynarodową halę targową.

Lotnisko w Hong Kongu wybudowane na dwóch połączonych wyspach (zdjęcie)

lotnisko hong kong

Poznaj bliżej lotnisko: Hongkong-Kai Tak

Wiele pieniędzy musiało kosztować Japonię wybudowanie lotniska Kansai International Airport. Port lotniczy stworzony na wielkiej sztucznej wyspie widziany jest nawet z kosmosu. Problem sztucznych wysepek może się uwidocznić podczas globalnego ocieplenia z którym mamy do czynienia i podnoszącym się poziomem mórz.

Port lotniczy Kansai wybudowany na sztucznej wyspie rocznie przyjmuje ponad 10 milionów pasażerów (zdjęcie)

lotnisko Kansai International Airport

Poznaj bliżej lotnisko: Kansai


Problem ocieplenia globalnego pojawia się równeż na Svalbard gdzie na zmarzlinach wybudowano pas startowy. Lotnisko obsługuje w głównej mierze pasażerów chcących dostać się na wyspy morza arktycznego. Podobno teren lodowy ma się nigdy nie stopić, póki co piloci możecie lądować.

Lotnisko Svalbard airport położony na wyspie lodowcowej na morzu arktycznym. Globalne ocieplenie zmusza zarządcę do prac wzmacniających pas startowy (zdjęcie)

lotnisko Svalbard

W innych regionach świata ląduje się na plażach. W regionie Waszyngtonu piloci małych samolotów typu Cessna muszą spoglądądać na piasek na którym lądują. Ten mokry jest bardziej solidny, unika się natomiast piasku jasnego koloru który jest suchy, możliwe że są to ruchome piaski. Ten sam problem powinni mieć piloci lądujący w Szkocji na wyspie Barra, tam jest jeszcze gorzej gdyż należy uważać na gruzy które często spotkać mozna na plaży. Aby problemów było więcej dodamy iż przed obraniem kierunku na lotnisko Barra należy sprawdzić czy w tym czasie nie ma przyplywów ktore często zalewają lotnisko.

Widok z wieży kontrolej na lotnisku Barra Airport w Szkocji. Przypływy z pewnością nie zaleją kontrolerów lotów, pilotów? Kto wie (zdjęcie)

lotnisko Barra Airport

Powracając jeszcze w region wiecznego śniegu na Anktartydzie należy uważać czy lądujemy na śniegu ubitym czy świeżym aby nie zanurzyć swego samolotu w przestrzeń białego puchu. Jeszcze na temat śniegu, we Francji w miejscowości Courchevel piloci muszą uporać się z pagurkowatym pasem startowym stworzonym na terenie górzystym, wrażenie gwarantowane jak w parku zabaw.

Lotnisko Courchevel airport we Francji położone w górach (zdjęcie)

Lotnisko Courchevel

Zobacz lądowanie samolotu w górach na lotnisku w Courchevel airport (video)



12 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj