Aby poczuć na własnej skórze swobodne spadnie ze spadochronem po wyskoku z samolotu, nie trzeba mieć doświadczenia czy badań lekarskich – wystarczą skoki w tandemie. Jednak nie tylko one dają taką możliwość – również skorzystać można z lotów w tunelu aerodynamicznym, co stanowi atrakcyjną alternatywę dla skoków spadochronowych. Na czym polega taki lot i gdzie można z niego skorzystać?

Czym jest tunel aerodynamiczny?

Tunelami aerodynamicznymi nazywamy specjalne konstrukcje, które zasadniczo służą do badania aerodynamiki, na przykład samochodów. Zostały one też zaadaptowane w spadochroniarstwie, ponieważ dzięki rozpędzeniu strug powietrza potrafią doprowadzić do oderwania się osoby od podłoża, co imituje spadanie w przestworzach.

Aerotunele stosowane do imitacji lotów ze spadochronem mają konstrukcję pionową, u podstawy której znajduje się duży wentylator. Pozwala on na osiągnięcie prędkości powietrza na poziomie 300 kilometrów na godzinę. Aby poczuć się jak przy swobodnym spadaniu, wystarczy tylko wejść do tunelu, uruchomić go i przekonać się o tym na własnej skórze. Lot jest bezpieczny, nie wymaga żadnego przygotowania, a także badań lekarskich.

Tunel aerodynamiczny a skok ze spadochronem

Oczywiście, skok spadochronowy to niecodzienna okazja do tego, aby wsiąść do samolotu, a potem skoczyć z wysokości 3000 lub 4000 metrów – można to zrobić także bez przygotowania, wybierając skoki tandemowe, które odbywają się razem z instruktorem. To wtedy można samemu zrobić krok w przestworza i potem podziwiać świat z lotu ptaka.

W tunelu aerodynamicznym nie jest to możliwe, ale ma on też kilka plusów. Przede wszystkim to niższa cena, ponieważ nie trzeba płacić za dodatkowe usługi, w tym lot samolotem czy specjalistyczny sprzęt. Również poziom bezpieczeństwa jest wyższy, ponieważ nie ma ryzyka związanego z niesprawnym sprzętem, chociaż wypadki i tak zdarzają się niezwykle rzadko. Dodatkowo też plusem jest czas lotu – pojedyncza sesja w tunelu aerodynamicznym trwa po 3 minuty, natomiast skok spadochronowy z 4000 metrów daje tylko 1 minutę swobodnego spadania.

Z tych powodów loty w tunelu aerodynamicznym nie tylko są chętnie wybierane przez początkujących, którzy chcą poznać to niezwykłe uczucie swobodnego spadania, ale również korzystają z nich doświadczeni skoczkowie spadochronowi. Dla nich to najlepsza okazja, żeby trenować technikę, nowe manewry i figury, także zespołowo, ponieważ w tunelach aerodynamicznych bez problemów można latać też w kilka osób.

Gdzie wybrać się na lot w aerotunelu?

Najnowocześniejszy tunel aerodynamiczny dostępny dla każdego działa w Warszawie. Prowadzi go Profly – firma z wieloletnim doświadczeniem. To tutaj można skorzystać z lotów indywidualnych i grupowych, także ze szkoleń przygotowanych dla osób związanych ze spadochroniarstwem. Cena za pojedynczy lot wynoszący 3 minuty to 249 złotych, czyli średnio aż o połowę taniej od skoku tandemowego. Kupując atrakcyjny cenowo pakiet rodzinny, można zaoszczędzić jeszcze więcej. Vouchery na loty w aerotunelu można zamówić już teraz na stronie firmy pod adresem: profly.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj