Pewnie nie jeden raz zastanawiałeś się nad tym jak tworzone są rankingi największych lotnisk świata. W tym artykule dowiesz się co decyduje o tym że Atlanta jest „the biggest airport in the world”

Jak podała ostatnio Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI to jedyne międzynarodowe zawodowe stowarzyszenie zarządzających portami lotniczymi. ACI zrzesza 1650 lotnisk w 179 krajach) lotnisko w Pekinie jest obecnie drugim z największych portów lotniczych na świecie po amerykańskim porcie lotniczym w Atlancie. Co jednak oznacza pojęcie „największy”?

Według ACI „największy port lotniczy” definiowany jest przez trzy podstawowe czynniki:

– ruch pasażerski (ogólna liczba pasażerów, gdzie pasażerowie w tranzycie liczeni są jeden raz)

– ruch towarowy (ładowanie i rozładowywanie w tonach)

– ruch lotniczy (starty i lądowania)

To właśnie wielkości tych wskaźników decydują o poprawnej klasyfikacji podczas tworzenia rankingu największych portów lotniczych Świata.

Aktualnie największym portem lotniczym Świata jest Port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson. Lotnisko zatrudnia ponad 56 tysięcy osób. Dziennie obsługiwanych jest ponad 30 tysięcy operacji lotniczych. Całkowita powierzchnia lotniska do 1 528 hektarów.

ACI to Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych, zrzesza 1650 lotnisk w 179 krajach. W 2009 zrzeszone porty obsłużyły 4,8 miliarda osób, przewinęło się przez nie 79,8 milionów ton towaru i wykonano 74 miliony operacji lotniczych.

Autor: R.B.

Żródło: ACI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj