Unia Europejska przyjęła nowe regulacje dotyczące wprowadzenia na lotniskach urządzeń, które służą do skanowania płynów. Skanery INSIGHT 100 pozwoliłyby zmienić aktualne restrykcje dotyczące wnoszenia płynów na pokład samolotu.

Obecnie na lotniskach obowiązują limity dotyczące przewożenia płynów – pasażerowie mogą wnieść na pokład nie więcej niż 100ml danego płynu w jednym pojemniku. Ograniczenia zostały wprowadzone w świetle wydarzeń z 2006 roku, kiedy to uniemożliwiono zamach terrorystyczny, mający polegać na zmieszaniu płynów, które w połączeniu stanowiły silny materiał wybuchowy.

W kwietniu 2011 Unia Europejska zamierzała znieść restrykcje dotyczące płynów, jednak niezgodności w tej sprawie pomiędzy państwami członkowskimi sprawiły, iż zakaz ten będzie obowiązywał jeszcze do końca 2013 roku.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazały się urządzenia INSIGHT 100, które potrafią prześwietlić butelkę w ciągu zaledwie kilku sekund, jak twierdzi firma Cobalt Light System, która je wyprodukowała. Te nowe wynalazki miały swoją premierę w prasie w połowie stycznia 2012.

Działanie skanerów INSIGHT 100 opiera się na specjalnej technice zwanej SORS, która została opracowana przez Laboratorium Rutherford Appleton i która umożliwia skanowanie płynów zawartych w butelkach wykonanych także z nieprzezroczystego czy kolorowego szkła. Tym samym, skaner pozwala wykryć niebezpieczne płyny, mające właściwości wybuchowe.

Skanery uznano za zgodne ze standardami ustalonymi przez Europejską Konferencję Lotnictwa Cywilnego, a następnie zaczęto je testować na niektórych lotniskach w obrębie Unii Europejskiej.

„Bardzo ciężko pracowaliśmy przez ostatnie lata, aby udoskonalić zastosowaną w skanerach technologię SORS i aby móc wprowadzić w końcu nasz produkt na rynek” – powiedział doktor Paul Loeffen, z firmy Cobalt Light System, komentując zatwierdzenie skanerów przez Unię Europejską.

„Jest to dla nas wielkie osiągnięcie dorównać unijnym standardom na tym polu, a także fakt, że dzięki nam europejskie lotniska mogą być wyposażone w te wynalazki” – dodaje Loeffen. Natomiast profesor Pavel Matousek z Laboratorium Rutherford Appleton, wynalazca technologii SORS, powiedział: „To ekscytujące patrzeć w jaki sposób nasze niezwykłe odkrycie idzie naprzód i przyczynia się do polepszenia bezpieczeństwa pasażerów”.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=T2l3s35C0oU

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj