Jest 9 co do wielkości portem lotniczym Kanady, obsługuje ponad 1,5 miliona pasażerów rocznie. W ciągu ostatnich lat lotnisko zostało znacznie udoskonalone i unowocześnione.

Kod IATA: YYJ
Państwo: Australia
Kontynent: Australia i Oceania

Typ: cywilne
Kod IATA: YYJ
Kod ICAO: CYYJ
Miasto: Victoria, Kanada
Współrzędne: 48° 38′ 49″ N, 123° 25′ 33″ W
Wysokość: 19 m n.p.m.

Zobacz jak startuje samolot z lotniska Victoria:

Linie lotnicze operujące z lotniska Victoria
Tabela lotów – odloty
Tabela lotów – przyloty


Historia i opis

Lotnisko rozpoczęło swoją historię w 1914 roku jako pas trawy i było początkowo wykorzystywane jako szkoleniowa baza wojskowa. W 1948 roku potr lotniczy został przejęty przez Ministerstwo Transportu. Lotisko nazywało się wtedy Patricia Bay Airport (wielu mieszkańców wciąż mówi o nim Airport Bay Pat). W 1959 roku lotnisko zostało przemianowane do obecnej nazwy Victoria International Airport. Działalnością Victoria International Airport zarządza w imieniu okolicznych gmin Victoria Airport Authority, instytucja działająca non profit, która jest właścicielem portu.

W 2000 roku Victoria Airport Authority rozpoczął się proces renowacji i rozbudowy terminala do potrzeb pasażerów. W maju 2005 roku, rząd federalny, który jest właścicielem ziemi, ogłosił zmniejszył czynsz płacony przez Victoria Airport Authority. Pozwoliło to zaoszczędzić 0,6 miliona CAD rocznie i 12 mln CAD przez cały okres dzierżawy (50 lat).

Międzynarodowy Port Lotniczy Victoria jest położony 22 km na północny zachód miasta Victoria, w North Saanich, bardzo blisko do miasta Sidney na Półwyspie Saanich. W 2010 było jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Kanadzie pod względem liczby pasażerów.


Transport na lotnisko

Victoria International Airport jest obsługiwany przez bezpośrednie autobusy kursujące do i z hoteli w centrum miasta, taksówki i autobusy linii BC Transit trasy 83, 86 i 88.
Samochodem z lotniska do centrum Victoria prowadzi droga nr 17. Przy małym natężeniu ruchu jazda zajmuje dwadzieścia minut, a w bardziej ruchliwych porach do czterdziestu minut.

Zobacz lądowanie na lotnisku Victoria:

Źródło: (Wikipedia, Victoria vInternational Airport)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj