Port lotniczy Hévíz-Balaton / Sármellék – międzynarodowy port lotniczy położony w Sármellék. Jest jednym z największych portów lotniczych na Węgrzech.

Lecisz do Węgier?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty na Węgrzech w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli na Węgrzech

Kod IATA: SOB
Państwo: Węgry
Kontynent: Europa

Dane:

Typ: cywilne

Kod IATA: SOB

Kod ICAO: LHSM

Miasto: Sármellék

Współrzędne: 46°41′10″N 17°09′32″E

Wysokość: 124 m n.p.m.

Kierunek 16/34: Beton, 2 500 x 60 m

Kierunek 17R/35L (zamknięty): trawa, 945 x 65 m

Tabela lotów – odloty i przyloty

Opis lotniska Hévíz-Balaton

Port lotniczy Hévíz-Balaton / Sármellék – międzynarodowy port lotniczy położony w Sármellék, 11 km na południe od Hévíz, na zachód od jeziora Balaton. Jest jednym z największych portów lotniczych na Węgrzech ze względu na sąsiedztwo jeziora Balaton, najważniejszego ośrodka wypoczynkowego na Węgrzech, oraz innych popularnych miejscowości turystycznych: Hévíz oraz Zalakaros. Właścicielem lotniska jest Hévíz-Balaton Airport Kft. Dawna nazwa lotniska to Międzynarodowy Port Lotniczy Sármellék (po węgiersku Sármellék Nemzetközi Repülőtér).

Historia lotniska sięga 1940 roku, kiedy to w tym miejscu istniało centrum lotów o charakterze militarnym. Lotnisko utrzymało taki charakter aż do 1960 roku, a nastęnie stało się wojskowym portem lotniczym pod władzami Sowietów. Od 1991 roku lotnisko funkcjonuje jako publiczne, a w 2002 roku zostało uznane za drugi najważniejszy port lotniczy Węgier.

Z powodów finansowych lotnisko zamknięto w okresie zimowym pomiędzy 2008 a 2009 rokiem, a ostatecznie zamknięto je w październiku 2009 roku. Nowy właściciel zdecydował o ponownym otwarciu portu lotniczego w 2010 roku, a w 2012 roku ruszyły pierwsze loty.

Dojazd z i na lotnisko Hévíz-Balaton

Taxi

Wynajem samochodu

Strona internetowa lotniska http://www.hevizairport.com/en

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj