ï¯fi°

To miejsce, które „dodaje skrzydeł” dla samolotów Airbus. Można się tam dostać m. in. z Gdańska.

Wybierasz się do Niemiec?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Niemczech w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Niemczech

Kod IATA: BRE
Państwo: Niemcy
Kontynent: Europa

Brema – City Airport Bremen

Flughafen Bremen GmbH
Flughafenallee 20
28199 Bremen

Postal address:
Postfach 28 61 52
28361 Bremen

Tel.: +49 (0) 421 5595-0
Fax: +49 (0) 421 5595-474

E-Mail: [email protected]

Strona:

http://www.airport-bremen.de

Dane lotniska:

Kod ICAO: EDDW
Współrzędne: 53°02′51″N 008°47′12″E
Elewacja: 14 ft / 4 m
Pasy startowe
09/272040 m
23700 m

Linie lotnicze operujące z lotniska

Tablica lotów – przyloty

Tablica lotów – odloty

Dojazd z i na lotnisko Brema

Parking

Port oferuje 4500 miejsc zorganizowanych w dwóch wielopoziomowych parkingach znajdujących się na przeciwko terminali 1-3. Poruszanie się po parkingu jest proste dzięki dobrze zorganizowanemu znakowaniu. Są nawet miejsca specjalnie dedykowane dla kobiet na poziomach 0 każdego z parkingów. Mijesca dla niepełnosprawnych znajduja się na poziomie 3 P1 oraz poziomie 0 P2.

Postój krótkoterminowy jest możliwy bezpośrednio przed terminalami 1-3 oraz E jak również na terenie parkingu P1.

Więcej informacji i cennik.

Autobusem

Autobusem można dojechać na lotnisko korzystając z trzech linii:

Publicexpress realizuje połączenie między holenderskim miastem Groningen przez Oldenburg do City Airport Bremen. Autobusy jeżdżą kilka razy dziennie a bilet kupowany u kierowcy z lotniska do Groningen kosztuje 21 €.

Więcej informacji: www.publicexpress.de

Bus2fly – linia między Hamburgiem a lotniskiem w Bremie. Autobusy odjeżdżają ze stacji ZOB Adenauerallee 78 i zatrzymują się pod terminalem E ( Ryanair). Podróż między tymi miejscami zajmuje ok. 90 minut. Rozkład jazdy tej linii jest dostosowany do lotów Ryanair. Bilet do Hamburga kosztuje 12 € jeśli kupujemy przez internet lub 14 € jeśli u kierowcy.

Więcej informacji: www.bus2fly.de

Luftibus – jest to opcja połączenia z Oldenburga, którą oferuje prywatna firma przewozowa. Kursy odbywają się małymi busikami i można taki transport zorganizować dzwoniąc do Luftibus lub prosząc w recepcji wielu hoteli w Oldenburgu.

Więcej informacji: www.luftibus.de

Tramwajem

Bardzo wygodnym sposobem dostania się na lotnisko jest tramwaj. Linia nr 6 jeździ regularnie z dworca kolejowego i autobusowego w centrum Bremy wprost przed terminal lotniska. Podróż taka zajmuje tylko kilka minut. Dokładny rozkład i informacje o opłatach można znaleźć TUTAJ.

Taxi na lotnisku Brema

Taksówki są dostępne zaraz po wyjściu z terminali. Czas dojazdu z lotniska do centrum Bremy trwa ok. 20 minut a usługa powinna kosztować około 10 €.

Opis lotniska w Bremie

Początki lotniska w Bremie sięgają 1909 roku kiedy to zostało zawiązane stowarzyszenie Bremer Verein für Luftschiffahrt – BVL planujące stworzyć w Bremie port dla sterowców z przeznaczeniem cywilnym i wojskowym. Tak się złożyło, że nigdy żaden sterowiec tam nie wylądował więc zmieniono nazwę stowarzyszenia i wszelkie działania w tworzeniu portu skierowane zostały z nastawieniem na samoloty. W 1920 roku port został otwarty, zaczęto realizować pierwsze regularne połączenia ( m.in. z KLM) i przeznaczano kolejne środki na rozwój lotniska. Od 1924 na terenach lotniska rozpoczęły działalność zakłady lotnicze Focke-Wulff-Flugzeugbau AG. Po powstaniu linii Luft Hansa Brema natychmiast znalazła się na liście lotnisk do których linie te latały.

Lotnisko wraz z całą infrastrukturą zostało doszczętnie zniszczone podczas działań wojennych. W roku 1945 przystąpiono do odbudowy aby po kilku latach ponownie uruchomić działanie portu.

W latach 80-tych zdecydowano ulokować na terenie lotniska zakłady Airbusa produkujące skrzydła do tych samolotów. W związku z powietrzną logistyką przedłużono pas startowy. Uruchomiono program rozwoju lotniska „Airport 2000” który zaowocował w latach 90-tych powstaniem nowego terminala, centrum cargo oraz wygodnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi z tramwajem zatrzymującym się tuż przed wejściem terminala.

Statystyki lotniska w Bremie

RokLiczba pasażerówCargo (tony)
20082,486,33727661
20092,448,84620603
20102,676,29720673

Źródło: (BRE)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj