W poniedziałek 08 sierpnia 2011 na Lotnisku Chopina w Warszawie oddano do użytku dwa nowe pirsy: centralny i południowy. Dzięki tym udogodnieniom podróżni będą obsługiwani w bardziej komfortowych warunkach.

Pirsy, czyli przejścia łączące lotnisko z samolotami są przedłużeniem hali głównej terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy – kryte przejścia do samolotów. Na czym polega udogodnienie? Podróżni czekający na lot będą mogli się cieszyć większą przestrzenią, a co za tym idzie większym wyborem sklepów i punktów gastronomicznych. Linie lotnicze zaś będą miały więcej miejsc postojowych przy terminalu.

Pirs centralny znajduje się na wysokości starej części terminalu, ma 184 m długości i 20-21,6 m szerokości, w zależności od kondygnacji. Pirs południowy – wystający poza obrys budynku terminalu – ma 132 m długości i 21,5-26,5 m szerokości. Po połączeniu z czynnym od 2008 r. pirsem północnym powstał jeden z najdłuższych w Polsce zadaszonych ciągów komunikacyjnych o łącznej długości ok. 720 m.

Dotychczas podróżni mogli oczekiwać na odloty samolotów w pirsie północnym. Po oddaniu pirsu południowego i centralnego linie lotnicze oraz pasażerowie mają do dyspozycji 24 rękawy (było 15) oraz 45 poczekalni odlotowych (było 28). Powierzchnia terminalu powiększyła się o 18,3 tys. m kw (do 148 tys. m kw).

Pierwsi pasażerowie obsługiwani w nowych pirsach odlecieli w poniedziałek przed godziną 8.00
do Lizbony i Wiednia.

E.Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj