Port lotniczy Paryż Orly to lotnisko francuskie usytuowane 14 kilometrów na południe od Paryża w regionie Île-de-France. W przeważającej części lotnisko wykorzystywane jest do lotów krajowych i międzynarodowych.

Lecisz do Paryża?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Paryżu w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Paryżu

Kod IATA: ORY
Państwo: Francja
Kontynent: Europa

Dane:

Właściciel lub zarządca: Aéroports de Paris

Kod IATA: ORY

Kod ICAO; LFPO

Miasto Orly k. Paryża Francja

Strefa czasowa: UTC +1

Współrzędne 48°43’24″N 2°21’46″E / 48.72333, 2.36278

Wysokość: 89 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2010)

Liczba pasażerów: 25 203 969

Cargo: 92 123 t

Liczba operacji: 219 205

Drogi startowe:

Kierunek 02/20: Beton, 2 400 m

Kierunek 07/25: Asfalt, 3 650 m

Kierunek 08/26: Beton, 3 320 m

Tabela lotów – odloty

Tabela lotów – przyloty

Linie lotnicze operujące na lotnisku w Paryżu

Opis lotniska w Paryżu

Lotnisko Orly jest drugim co do wielkości lotniskiem we Francji obok lotniska Charles-de-Gaulle i dziesiątym w Europie. Corocznie na lotnisku odbywa się około 230 000 lotów. W 2009 roku zanotowano ruch na poziomie ponad 25 milionów pasażerów. Port podzielony jest na dwa terminale, Terminal południowy i terminal Ouest. Lotnisko dysponuje trzema pasami startowym, posiada terminal towarowy i boczny hangar. Zarzadcą lotniska jest ADP (Aéroports de Paris) która zarządza lotniskami Paryż-Roissy (Charles-de-Gaulle) i Paryż-Le Bourget. Lotnisko znajduje się w obszarze zamieszkałym przez 2500 osób na kilometr kwadratowy, powoduje to brak dalszego rozwoju i rozbudowy lotniska.

Lotnisko wzięło swą nazwę od gminy Orly w której się znajduje. Położony jest na bardzo płaskim terenie, na zachód znajduje się małe wzgórze które nie przeszkadza absolutnie w lądowaniu i startowaniu. Co ciekawe pogoda na lotnisku w ciągu roku jest bardzo dobra. Najniższe termepatury notowane w styczniu wynoszą -4 stopnie, natomiast w okresie wakacyjnym najniższe temperatury to 19-20 stopni. Przy dobrej pogodzie z lotniska można dostrzec wieże Aifla.

Powierzchnia lotniska wynosząca 1528 hektarów to 1/7 powierzchni Paryża.

Historia lotniska w Paryżu

Prawdziwy rozwój lotniska Orly notuje się po drógiej wojnie światowej kiedy Amerykanie oddają lądowisko w ręce spółki Aéroports de Paris. W tym też okresie powstaje prozwizoryczny terminal blisko antycznej już wieży kontrolenej jak i pas startowy 3 o długości 2100 metrów. W 1948 roku powstaje terminal północny (dzis już nie istniejący). Terminal południowy został oficjalnie otworzony 24 lutego 1961 roku przez generała de Gallue. Architektura obiektu jest bardzo innowacyjna. W celu rozszerzenia lotniska wiele terenów w przeszłosci zostało przejętych.

Lotnisko zapewnia relaks oczekujących pasażerów. Funkcjonuje na nim kino z dwiema salami. W 1963 roku lotnisko przkeracza liczbę 3 milionów co ciekawe nie pasażerów lecz osób wizytujących lotnisko z własnej ciekawości. W tym też okresie lotnisko przyciąga wiecej turystów niż wieża Aifla. W 1965 roku liczba turystów zwiedzających lotnisko wyniosła już ponad 4 miliony. Niestety z historii lotniska zapamiętmy tragiczny lot Air France z destynacją do Atlanty który rozbił się podczas startu. Spośród 132 osób na pokładzie ginie 130 pasażerów. Dwie oosby ktore przeżyly były hostessami siedzącymi w przedniej częsci samolotu.

11 lipca 1973 roku Boing 707 brazylijskich lini lotniczych Varig w podróży na trasie Rio-Prigi rozbija się niedaleko lotniska w Orly. Giną wtedy 134 osoby.

3 marca 1974 roku samolot lecący do Londynu linii lotniczych Turkish Airlines rozbija się tuż po wystartowaniu z lotniska w Orly. Ginie 346 pasażerów lotu.

Dynamiczny wzrost ruchu powoduje iż terminal połódniowy w 1965 roku przyjmuje 6 milionów pasażerów a w 1969 już ponad 9 milionów, czyli o połowę więcej niż teoretyczna przepustowość terminala. W 1966 roku oddano do użytku nową wieżę kontrolną w użytkowaniu po dzień dzisiejszy.

Aby sprostać wzrastającacemu ruchowi pasażerskiemu w roku 1967 rozpoczyna się budowa terminala zachodniego. Terminal zostaje oddany do użytku 26 lutego 1971 roku, po 40 mieisącach pracy. Tego też czasu był to jeden z bardziej innowacyjnych terminali, w czasie mijających lat terminal był poddawany wieloma modyfikacjom.

Antyczna wieża kontroli lotów na lotnisku w Orly istnieje po dzień dzisiejszy (zdjęcie)

wieża kontroli Orly

W roku 1991 zostaje oddana do użytku automatyczna kolejka która łączy lotnisko w Orly ze stacją Paryża gare d’Antony. System wykorzytywany zostanie również w Stanach Zjednocoznych i Turynie. Po drugiej połowie lat 90-tych lotnisko staje sie jednym z główych we Francjii.

Dojazd z i na lotnisko w Paryżu

Metro

Lotnisko połączone jest autobusem „Paris par le train” z kolejka metra RER C stacji Pont de Rungis. Ze stacji Pont de Rungis można dostać się siecią rozwiniętego w Paryżu metra do każdej części miasta.

Czas podróży do centrum miasta to około 35 minut.

Cena biletu: metro RER (3,90 euro) jeździ co 20 minut, autobus (2,50 euro)

Lotnisko jest połączone również z linią metra RER B stacja “Antony” poprzez ORLYVAL shuttle train.

Czas podróży: 8 min (ORLYVAL shuttle train) + 25 minut metro RER

Więcej szczegółów:

http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-Orly/Access/public-transport/rejoindre-quitter-paris-orly-rer-b-orlyval.htm

Autobus

Na lotnisku znajdziemy firmę Orlybus która zawiezie nas za około 7 euro do stacji Denfert-Rochereau station. Czas podróży to około 30 minut.

Więcej informacji:

http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-Orly/Access/public-transport/rejoindre-quitter-paris-orly-orlybus.htm

Z lotniska jeżdżą również autobusy komunikacji miejskiej m.in:

Linia 183 – jeździ do Porte de Choisy (czas podróży 50 minut)

http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-Orly/Access/public-transport/rejoindre-quitter-paris-oly-bus-183.htm

Linia 285 jeździ do Savigny-sur-Orge (czas podróży 30 minut)

http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-Orly/Access/public-transport/rejoindre-quitter-paris-orly-bus-292.htm

Taxi na lotnisku w Paryżu

Szczegółowy cennik znajdziesz na stronie:

http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/Paris-Orly/Access/getting-to-or-leaving-paris-orly-by-taxi/

koszt przejazdu taksówką z lotniska Orly w Paryżu do centrum Paryża wynosi około 50 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj