Grupa zwana Sikh Coalition stworzyła aplikację na telefon komórkowy dającą pasażerom – wyznawcom sikhizmu – możliwość bezpośredniego składania skarg na lotnisku, które są wysyłane dalej prosto do rządu Stanów Zjednoczonych.

Aplikacja FlyRights została zaprojektowana z myślą o pasażerach, którzy doświadczyli niesprawiedliwego traktowania, dyskryminacji czy innego łamania praw w związku z kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku. FlyRights jest już dostępna w sprzedaży, a jej światowa premiera miała miejsce 30 kwietnia 2012 roku.

Według Sikh Coalition na amerykańskich lotniskach przez wiele lat często dochodziło do łamania praw i niesprawiedliwego traktowania wyznawców sikhizmu, którzy często poddawani są dodatkowym rewizjom na lotnisku, które z czasem stały się dla nich niemal obowiązkowe.

„Wszyscy podróżni mają teraz dogodną możliwość przekazywania informacji rządowi o różnych rodzajach dyskryminacji na lotnisku”, wyjaśnia Amardeep Singh, dyrektor programowy Sikh Coalition, w konferencji prasowej na temat tej nowej aplikacji.

Aplikacja FlyRights jest kompatybilna zarówno z Androidem jak i z iPhonem i już dostała dużo pozytywnych opinii. Senator Dick Durbin powiedział: „Przeważająca większość funkcjonariuszy egzekwujących prawo wykonuje swoją pracę bez zastrzeżeń. Niestety, niepoprawne zachowanie kilku funkcjonariuszy kierujących się rasizmem wytwarza atmosferę nieufności i podejrzeń, które szkodzą reputacji wszystkich funkcjonariuszy. Ta aplikacja to ważne narzędzie, które pozwoli zwalczyć ten problem.”

„Zbyt długo TSA (Transport Security Administration) było zbyt pobłażliwe dla strażników, przypominając im wprawdzie o niedyskryminowaniu pasażerów, ale nie podjęto żadnych poważnych działań, aby temu zapobiec”, dodaje Singh. „Zanim to się stanie zachęcamy do ściągnięcia aplikacji FlyRights i wysłania odpowiedniego zgłoszenia gdy zajdzie taka potrzeba.”

Jak donosi Airport International, w 2007 roku – ponad cztery lata przed aplikacją FlyRights – TSA wprowadziło nową politykę dotyczącą nakryć głowy dla wyznawców sikhizmu, pozwalając im na nie zdejmowanie turbanów podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa.

Według aktualnie obowiązujących zasad, funkcjonariusze mogą poprosić podróżującego sikha o zdjęcie turbanu, ale jednocześnie sikhowie mają prawo odmówić, jeśli powołają się na religijnie znaczenie tego nakrycia głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj