Po tym jak operator lotnisk BAA (British Airports Authority) zostało zmuszone do zrezygnowania ze swoich nabytków, w październiku podjęto decyzję o sprzedaniu jednego ze swoich największych lotnisk – portu lotniczego w Edynburgu – za 807 milionów funtów, dużo więcej niż się spodziewano.

Airport International zeznało w październiku, że BAA potwierdziło, że woli sprzedać lotnisko w Edynburgu niż to w Glasgow, ale ostateczna decyzja zapadła dopiero w kwietniu z powodu zawziętej licytacji pomiędzy JP Morgan Asset Management i Global Infrastructure Partnership (GIP).

Po pokonaniu konkurencji nowi właściciele lotniska London City oraz Gatwick stali się również posiadaczami najważniejszego portu lotniczego Szkocji, obiecując świadczenie jak najlepszych usług dla pasażerów lotniska.

GIP zapowiedziało, że sprawdzić jak wygląda kwestia ruchu pasażerów na lotnisku. Będzie to oznaczało wprowadzenie nowych technologii, które pozwolą usprawnić przechodzenie pasażerów przez kontrolę bezpieczeństwa, nadawanie bagażu czy odprawę na lotnisku.

GIP jest zdania, że zakup lotniska przyniesie mnóstwo nowych możliwości, gdyż Edynburg jest niezwykle cennym nabytkiem. Ponadto, zakup lotniska ma bardzo duże znaczenie dla rozrostu grupy oraz sektora lotniczego jako całości.

Mimo że strategia GIP polega na późniejszym sprzedaniu lotniska za 7 lat, nie ma wątpliwości, że jakiekolwiek pozytywne działanie ze strony grupy pomoże polepszyć połączenia ze stolicą Szkocji.

Wiadomości dotyczące sprzedaży lotniska zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez BAA jak i przez pasażerów. BAA ogłosiło, że sprzedaż pozwoli im skupić się bardziej na rozwoju sztandarowego lotniska Wielkiej Brytanii – Heathrow. Ponadto, Szkockie Stowarzyszenie Pasażerów przypomniało osiągnięcia grupy GIP na lotnisku Gatwick, jako przykład szerokich możliwości GIP-u.

Simon Calder, redaktor działu dotyczącego podróży w „The Independent”, powiedział: „To co zrobili [GIP] jest godne podziwu… znacząco poprawili doświadczenia pasażerów, w takim stopniu, że ludzie wybierają ich lotnisko spośród innych i dopiero później wybierają linie lotnicze.”

W 2011 roku lotnisko w Edynburgu przyjęło ponad 9,3 miliona pasażerów. Planuje się powiększyć lotnisko i zwiększyć liczbę podróżnych do 26 milionów w 2030 roku. Czas pokaże w jakim stopniu GIP przyczyni się do spełnienia się tych zapowiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj