Wiele osób boi się latania. Co dopiero gdy mają wylądować na lotnisku o nazwie HEL lub DIE? Oto kilka portów lotniczych o najbardziej niepokojących kodach IATA.

Kod IATA to alfanumeryczny trzyliterowy kod służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (International Air Transport Association -IATA). Dokonując rezerwacji lotu często spotykamy się z trzyliterową nazwą identyfikującą lotnisko. Poznajmy lotniska, których nazwa może wzbudzać grozę.

DIE (umierać) – Antsiranana, Madagaskar

Trzeba przyznać, że to dosyć niepokojący kod lotniska. Każdy widząc go na swojej karcie pokładowej odczuwałby niepokój. Należy on do portu lotniczego Antsiranana – lotniska położonego w mieście Antsiranana na Madagaskarze.

AXE (topór) – Xanxere, Brazylia

Chyba każdy z nas obejrzał film „Lśnienie” Stanleya Kubricka nakręcony na podstawie słynnej ksiażki Kinga. Spokojnie, na lotnisku Xanxere w Brazylii, którego kod IATA to AXE, Jack Nicolson nie czeka z siekierą na pasażerów.

HEL (piekło) – Helsinki, Finlandia

Ten dwuznaczny skrót bynajmniej nie oznacza piekła, to skrót, pochodzący od stolicy Finlandii – Helsinek. Identyfikuje jeden z najważniejszych portów lotniczych krajów nordyckich: Helsinki- Vantaa, znajdujący się w mieście Vantaa, 15 km na północ od centrum Helsinek.

DED (przywołujący na myśl DEAD czyli martwy) – Jolly Grant, Indie

Kod ten należy do indyjskiego lotniska Jolly Grant znanego również pod nazwą Dehradun, ze względu na miasto, w pobliżu którego się znajduje. Istnieje miała szansa by ten kod pojawił się na naszej karcie pokładowej, jako że lotnisko obsługuje głównie loty krajowe.

SIN (grzech) – Singapur-Changi, Chiny

Ten skrót łatwo odgadnąć. Kodem SIN oznaczany jest jedno z pięciu najważniejszych lotnisk w Azji – Międzynarodowy Port Lotniczy Singapur-Changi.

KIL (przypominający czasownik KILL – zabijać) – Kilwa, Kongo

Mimo że kod ten pochodzi od nazwy afrykańskiego miasta Kilwa, budzi nieprzyjemne skojarzenia. KIL onacza port lotniczy Kilwa w Kongo, w Środkowej Afryce.

BAT (nietoperz) – Chafei Amsei, Brazylia

Nietoperz to zwierzę, które często kojarzy nam się z siłami demonicznymi czy wampirami. Ze skrzydłami nietoperza przedstawiane były także Erynie – straszliwe greckie boginie zemsty. Kod BAT przypadł w udziale brazylijskiemu lotnisku – Chafei Amsei Airport, obsługującym miasto Barretos w południowej Brazylii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj