Co wspólnego ma suseł perełkowany z lotniskiem w Lublinie? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że niewiele. A jednak ma. Lubelskie lotnisko jest mocno zaangażowane w ochronę tego ginącego gatunku. Powołano nawet Fundację Ochrony Susła Perełkowanego.

Suseł perełkowany (Spermophilus suslicus) należy do rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków ssaków na terenie Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska włączyła susła na listę gatunków priorytetowych Dyrektywy 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory (zwanej w skrócie Dyrektywą Siedliskową). Kolonia susła perełkowanego w ramach obszaru Natura2000 znajduje się na trawiastym obszarze lotniska w Świdniku.

List intencyjny w sprawie powołania Fundacji Ochrony Susła Perełkowanego został podpisany na zakończenie seminarium pt. „Środowiskowe skutki projektu rozbudowy lotniska w Świdniku”, które odbyło się w czerwcu w Lublinie i Świdniku. List podpisało wiele podmiotów, wśród nich PL Lublin, Województwo Lubelskie, Miasto Lublin, Miasto Świdnik, PZL Świdnik, Aeroklub Świdnik i Stowarzyszenie Lotnisko w Świdniku.

Celem Fundacji jest ochrona przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony susła perełkowanego i zapewnienie właściwych warunków ochrony populacji tego zwierzęcia i jego siedlisk. Ma ona również wspierać zarówno Port Lotniczy Lublin w zarządzaniu specjalnym obszarem ochrony siedlisk Natura 2000 „Świdnik” jak i inne inicjatywy dotyczące ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju.

E.Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj