Port lotniczy Ciampino jest drugim po Fiumicino portem lotniczym w Rzymie. Lotnisko początkowo militarne z biegiem lat i rozwojem linii lotniczych stało się portem międzynarodowym.

Wybierasz się do Rzymu?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Rzymie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do tego miasta.

Sprawdź TOP 5 najlepszych hoteli w Rzymie

Kod IATA: CIA
Państwo: Włochy
Kontynent: Europa

Dane

Typ: cywilno-wojskowe

Kod IATA: CIA

Kod ICAO: LIRA

Miasto: Rzym, Włochy

Współrzędne: 41°47’57.7″N 12°35’41.77″E

Wysokość: 130 m n.p.m.

Kierunek 15/33: Beton, 2 207 x 47 m

Linie lotnicze operujące z lotniska Ciampino

Tabela lotów – odloty

Tabela lotów – przyloty

Loty Warszawa Rzym – ceny lotów

Rzym Ciampino lądowanie (video)

Historia lotniska Rzym Ciampino

Niewiele osób wie że port lotniczy Rzym Ciampino w ¾ swego obszaru znajduje się w gminie Ciampino natomiast w ¼ zajmuje obszar już miasta Rzym. W przeszłości nazywany był prawdziwym lotniskiem Rzymu. Lotnisko w Rzymie Ciampino rozpoczęło funkcjonowanie w 1916 roku jako klub lotniczy, następnie jako lotnisko przystosowane do celów militarnych a następnie w latach 30-tych rozpoczęto wykorzystywanie lądowiska do celów cywilnych. Do roku 1961 – bo wtedy też zainaugurowano otwarcie lotniska we Fiumicino – Ciampino był podstawowym lotniskiem w Rzymie. Mimo konkurencji ze strony lotniska we Fiumicino, Ciampino w latach 1960-1980 zyskuje ruch ze względu na rozbudowywanie się miasta. Rozpoczęcie 21 wieku dla lotniska Ciampino to między innymi wzmożony ruch ze strony tanich linii lotniczych. Aktualnie lotnisko nie narzeka na brak ruchu, sytuacja jest wydaje się odwrotna. Już nie raz okoliczni mieszkańcy narzekali na chałas jaki powoduje ruch lotniczy. Jest to poważny problem Ciampino który w przyszłości zostanie najprawdopodobniej zniwelowany poprzez przeniesienie wszystkich lotów low cost do lotniska w Viterbo.

Dojazd z i na lotnisko Rzym Ciampino

Ciampino położone jest bliżej Rzymu niż lotnisko w Fiumicino, dlatego też czas podróży z lotniska do dworca głównego (Roma Termini) wynosi średnio 20 minut.

Jak dojechać na Plac św. Piotra – zobacz film!

Pociąg

Aby wybrać to rozwiązanie połączenia szynowego z dworcem głównym w Rzymie należy najpierw dostać się z lotniska do stacji kolejowej w Ciampino. Można to dokonać poprzez firmę transportową schiaffini, która za jedyne 1 euro w ciągu 5 minut przetransportuje nas do stacji kolejowej. Z tamtąd też co 10 minut kursuje linia podmiejska która przetransportuje nas do dworca głównego w Rzymie.

http://www.schiaffini.com/

Autobus

Jak już powyżej zostało wspomniane firma schiaffini wykonuje połączenia autobusowe również pomiędzy portami lotniczymi Ciampino i Fiumicino. Czas podróży wynosi z jednego lotniska na drugie 40 minut, a za bilet zapłacimy w granicach 5 euro. Oprócz firmy schiaffini możemy skorzystać z usług firmy transportowej sitbusshuttle, która kursuje co 30-45 minut.

Pasażerowie którzy skorzystali z takich linii lotniczych jak: Ryanair, Easy-Jet, Hapag Lloyd Express, Wizz Air, Voli regionali, My Air, Blue Air, Central Wings e Flyme, mogą skorzystać z firmy transportowej terravision, która zapewnia transport 40 minut po przylocie samolotu którejś z wymienionych linii lotniczych, lub 3 godziny przed startem którejś z tych linii lotniczych (jeżeli podróż zaczyna się z dworca głównego w stronę potu lotniczego). Koszt biletu wynosi średnio 8 euro.

www.terravision.it

www.sitbusshuttle.com

Taxi na lotnisku Rzym Ciampino

Na lotnisku w Ciampino można skorzystać również z Taxi jednak nie jest to rozwiązanie polecane przez nas z powodu wysokich kosztów transportu.

Strona internetowa lotniska Roma Ciampino

www.adr.it

1 KOMENTARZ

  1. Byłam na tym lotnisku. Jest tylko jeden terminal i a czekanie na samolot jest dość uciążliwe. W wielkie hali odpraw gdzie znajdują się chyba z 6 wyjść każdy patrzy tylko żeby gdzieś usiąść. Nie jest najgorzej ale mogłoby być lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj