Międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles jest głównym lotniskiem miasta Los Angeles w Kalifornii. Lotnisko znajduje się 26 kilometrów od centrum miasta.

Lecisz do Los Angeles?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Los Angeles w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Los Angeles

Kod IATA: LAX
Państwo: Stany Zjednoczone
Kontynent: Ameryka Północna

Dane

http://www.lawa.org/lax/

Typ: cywilne

Właściciel lub zarządca: Los Angeles World Airports

Kod IATA: LAX

Kod ICAO: KLAX

Miasto Los Angeles, Kalifornia, USA

Współrzędne: 33°56’33″N 118°24’29″W / 33.9425, -118.40806

Wysokość: 38,4 m n.p.m.

Statystyki ruchu: (2008)

Liczba pasażerów: 59 542 151

Drogi startowe:

Kierunek 7L/25R: Beton, 3 685 m

Kierunek 7R/25L (w renowacji): Beton, 3 382 m

Kierunek 6R/24L: Beton, 3 135 m

Kierunek 6L/24R: Beton, 2 720 m

Tabela lotów – przyloty Los Angeles

Tabela lotów – odloty Los Angeles

linie lotnicze operujące na lotnisku w Los Angeles

mapa parkingu na lotnisku w Los Angeles

mapa dojazdu na lotnisko w Los Angeles

mapy terminali na lotnisku w Los Angeles

Opis lotniska w Los Angeles

Międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles jest głównym lotniskiem miasta Los Angeles w Kaliforni. Lotnisko znajduje się 26 kilometrów od centrum miasta.

Lotnisko położone jest na południowy-zachód od światowego miasta kasyn czyli Los Angeles. W 2007 roku lotnisko zanotowało ruch pasażerski na poziomie ponad 60 milionów pasażerów co klasyfikuje lądowisko na szóstym miejscu pod względem największych portów lotniczych świata. Lotnisko jest bazą dla takich linii lotniczych jak United Airlines i Alaska Airlines. Lotnisko to focus city dla American Airlines, Southwest Airlines i international gateway dla Delta Air Lines. Pomimo tego że lotnisko jest głównym lądowiskiem dla miasta Los Angeles, wiele ciekawych miejsc miasta położonych jest bliżej pozostałych lotnisk.

Lotnisko znajduje się 26 kilometrów od centrum Los Angeles i zajmuje obszar 14 kilometrów kwadratowych. Obiekt jest często wizytowany przez fotografów i ludzi pasjonujących się lotnictwem ze względu na jego niepowtarzalną charakterystykę.

Zobacz lądowanie na lotnisku w Los Angeles (video)

Historia lotniska w Los Angeles

Historia lotniska w Los Angeles zaczyna się w 1928 roku kiedy to rada gminy ustala projekt budowy lotniska na obszarze 2,6 kilometrów kwadratowych na południe od Westchester. Pierwsza struktura zostaje nazwana Mines Field na cześć William W. Mines pośrednika niercuhomości który zajmował się pertraktacją sprzedaży terenu. Pierwszy hangar powstaje w 1929 roku. Oficjalne otwarcie lotniska datuje się na 1930 rok. Wtedy też miasto kupuje lotnisko na własne potrzeby. Nazwa lotniska zmienia się na Los Angeles Airport.

W 1958 roku pojawia się projekt przebudowy lotniska zaprezentowany przez Pereira & Luckman. Lotnisko miało posiadać wiele terminali które byłyby połączone wielką szklaną kopułą. Projekt nie został zrealizowany. Jednak na jego miejscu zrealizowany inny, słynną budowle Theme Building. Budowla reprezentuje kulistą kopułę bazująca na 4 nogach. Projekt zrealizowany w 1961 roku zostaje odnowiony kwotą 4 milionów dolarów w 1997 roku. Co ciekawe oświetlenie budowli zostaje zreazliowane przez Disney która pokolorowała strukturę różnymi odcieniami. Na szycie kopuły znajduje się restauracja z której rozpościera się widok na całe lotnisko. Po atakach terrorystycznych w 2011 roku restauracja zostaje zamknięta ze względu na bezpoieczństwo osób tam przebywających.

Pierwsze operacje zaczynają się w 1959 roku przez Jets która łączy Los Angeles z Nowym Jorkiem.

Theme Building – struktura zreazliowana w 1961 roku do dziś sprowadza wielu pasjonatów lotnictwa (zdjęcie)

Theme Building los angelesZe względu na olimpiadę w 1984 roku trzy lata wcześniej rozpoczynają się renowacje na lotnisku które pochłaniają 700 milionów dolarów. W tym też okresie powstaje terminal 2.

19 marca 2007 roku dochodzi do lądowania pierwszego Airbus A380. 20 października 2008 roku linia Qantas rozpoczyna cotygodniowe połączenia z miastami Sydney i Melbourne realizowane przez Airbus A380.

Kontrolerzy ruchu lotniczego na lotnisku w Los Angeles (zdjecie)

los anglese controler

Terminale na lotnisku w Los Angeles

Lotnisko posiada 3 terminale. Terminal 1 zbudowany został w 1984 roku i posiada najwięcej bo aż 15 wyjść. Terminal 2 posiada 11 wyjść i został oddany do użytku w 1962 roku i jest pierwszym terminalem międzynarodowym. Zostaje kompletnie zmieniony w 1984 roku. Terminal 3 natomiast zostaje oddany do użytku w 1961 roku, posiada 13 wyjść. Terminal 4 posiada 14 wyjść i do jego zkaończenia doszło w 1961 roku. W 2001 roku wydano 400 milionów dolarów na ulepszenia związane z tym terminalem. Terminal 5 zakończony w 1962 roku i posiadający 14 wyjść od początku był główną bazą dla Western Airlines. Po fuzji z Delta Air Lines w 1987 roku terminal zmienia swą nazwę na Delta’s Oasis at LAX. Terminal 6 posiada 14 wyjść a jego struktura została zmieniona po 1979 roku. Terminal 7 jest bazą dla linii lotniczych United Airlines. Terminal 8 jest jednym z nowszych gdyż otwarty w 1988 roku.

Terminal Tom Bradley International Terminal (TBIT) został otwarty na potrzeby Olimpiady w 1984 roku i posiada swą nazwę od pierwszego afro-amerykanina który został radcą w mieście Los Angeles. Terminal TBIT znajduje się pomiędzy terminalami 3 i 4. Operują na nim prawie 34 linie lotnicze a każdego roku przepustowość wynosi na nim 10 milionów pasażerów.

Dojazd z i na lotnisko Los Angeles

Wynajem samochodów na lotnisku w Los Angeles

Advantage www.advantage.com

Alamo www.alamo.com

Avis www.avis.com

Budget www.budget.com

Dollar www.dollar.com

Enterprise www.enterprise.com

Hertz www.hertz.com

Fox www.foxrentacar.com

Payless www.paylesscarrental.com

National www.nationalcar.com

Thrifty www.thrifty.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj