Międzynarodowe lotnisko Princess Juliana – Sint Maarten to port lotniczy położony w części terytorium należącego do Holandii na wyspie Sint Maarten.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli

Kod IATA: SXM
Państwo: Holandia
Kontynent: Europa

Dane

Zarzadca: Princess Juliana International Airport Holding Company N.V.

Kod IATA: SXM

Kod ICAO: TNCM

Miasto: Philipsburg, Sint Maarten

Współrzędne: 18°02′27″N 63°06′32″W / 18.04083, -63.10889

Wysokość: 4 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2005)

Liczba pasażerów: 1 663 226

Cargo: 8 354 t

Liczba operacji: 102 133

Drogi startowe:

Kierunek 10/28: asfalt, 2 349 x 45 m

Tabela lotów – przyloty

Tabela lotów – odloty

Połączenia z lotniska Princess Juliana

Lotnisko Princess Juliana Airport powzięło swą nazwę od królowej Juliany która była jeszcze dziedziczną księżniczką podczas inauguracji lotniska.

W 1942 roku na wyspie Sint Maarten stworzono prowizoryczny pas startowy wykorzystywany do celów wojskowych. W 1943 lotnisko zaczyna być wykorzystywane w celach cywilnych. W 1964 roku dochodzi do calkowitej przebudowy lotniska. W tym też okresie powstaje terminal jak i wieża kontrolna. Rozbudowa trwa do 1985 roku. Z powodu rosnącego ruchu pasażerskiego lotnisko w Sint Maarten do dnia dzisiejszego przechodzi modyfikacje zaplanowane już w 1997 roku. Pierwszy etap rozbudowy polegał na wzomcnieniu pasa startowego jak i rozbudowę terminala. Etap ten zakończył się w 2001 roku.

Drugi etap polegał na wybudowaniu nowej wieży kontrolnej oddanej do użytku w 2004 roku, nowego terminala który zaczął funkcjonowac w 2006 roku i jest w stanie obsłużyc 2,5 miliona pasażerów rocznie. Zajmuje powierzchnie 27 tysięcy metrów kwadratowych. W tym też okresie oddano do użytku nowy radar jak i zabezpieczono obszar lotniska.

Jeśli dojdzie do dalszego wzrostu ruchu pasażerskiego przewiduje się robudowę nowego terminala i stworzenie tak zwanej taxiway równoległej do pasa startowego. Lotnisko jest drugim lotniskiem obsługującym Karaiby. Jest również bazą dla linii lotniczych Windward Islands Airways i jest głównym połączeniem dla takich lokalizacji jak Wyspy Leeward, Anguilla, Saba, Saint-Barthélemy i Saint Eustatius.

Lotnisko Princess Juliana jest znane na całym świecie ze względu na bardzo krótki pas startowy mierzący sobie 2180 metrów długości na styk wystarczający dla Boeinga 747. Z tego też powodu samoloty podchodzą do lądowania bardzo nisko, tuż nad głowami plażowiczów wypoczywających na plaży Maho Beach.

Dojazd z i na lotnisko Princess Juliana

Autobusy na lotnisku Princess Juliana

Na lotnisku znajdziemy wiele autobusów i busów dojeżdżających do wielu miejsc na wyspie. Cena biletu to średnio 1,5 – 3$

Wynajem samochodów na lotnisku Princess Juliana

na lotnisku Princess Juliana – Sint Maarten

Na lotnisku funkcjonuje wiele firm wynajmu samochodów, oto ich lista:

Adventure Car Rental

American Car Rentals

Avis car rental

Best Deal car rental

Hertz Car Rental

Lucky Car Rental

Paradise Island Car rental

Safari car rental

Sidro United

Sunshine Car Rental

Thrifty Car Rental

Na lotnisku działa także firma wynajmująca limuzyny, więcej informacji na stronie: http://www.stmartinlimo.com/

Taxi na lotnisku Princess Juliana

Taksówki świadczą usługi do i z lotniska Princess Juliana International Airport. Taksówkarze zrzeszeni są w Airport Taxi Association (ATA) dlatego z ich usług najelpiej korzystać.

Mapka dojazdu taksówek z lotniska w Sint Maarten i przybliżony koszt podróży:

Parking na lotnisku Princess Juliana

Parking na lotnisku w Sint Maarten znajduje się tuż przed terminalem. Posiada 220 miejsc parkingowych. Cena postoju 30 minutowego to 1$.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj