Aeropuerto de Jerez – to hiszpański port lotniczy położony 10 km na północ od Jerez de la Frontera na południu półwyspu, w pobliżu autostrady AP-4. Port oddalony jest od Sewilli o 80 km, a od Kadyksu o 45 km.

Wybierasz się do Hiszpanii?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Hiszpanii w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Hiszpanii

Kod IATA: XRY
Państwo: Hiszpania
Kontynent: Europa

Dane:

Typ: cywilne

Kod IATA: XRY

Kod ICAO: LEJR

Miasto: Jerez de la Frontera

Współrzędne: 36°44′40.64″N 6°3′36.40″O

Wysokość: 28 m n.p.m.

Kierunek: 02/20: Asfalt, 2.300×45

Linie lotnicze operujące z lotniska

Tabela lotów – odloty

Tabela lotów – przyloty

Lot z Barcelony do Jerez – zobacz film:

Historia lotniska Jerez

Port lotniczy Jerez położony jest 10 km na północ od miasta Jerez de la Frontera, w pobliżu autostrady AP-4. Port oddalony jest od Sewilli o 80 km, a od Kadyksu o 45 km. W 2006 obsłużył 1 381 560 pasażerów.

Jest to jedyny port lotniczy w prowincji Kadyks i to właśnie to lotnisko Jerez umożliwiło tej część Hiszpanii rozwój turystyczny.

Lotnisko zyskało na znaczeniu w roku 2007, kiedy to zanotowało liczbę 1.607.834 pasażerów, 50.364 operacji oraz 89.927 kg ładunków. Tym samym w 2007 roku lotnisko Jerez zajęło 18. miejsce pod względem ruchu w całej Hiszpanii oraz 3. miejsce w południowym regionie Andaluzja.

Niestety w następnym roku w wyniku kryzysu ekonomicznego liczba pasażerów spadła do 1.302.770, mimo że liczba operacji i ładunków utrzymała się na tym samym poziomie. Jerez spadło wówczas na 21 pozycję wśród najbardziej ruchliwych lotnisk Hiszpanii, oraz na czwartą pozycję wśród portów Andaluzji.

Dojazd z i na lotnisko Jerez

Autobus

Różne linie autobusowe łączą lotnisko z centrum miasta Jerez oraz z Kadyksem, a także inne miejscowości takie jak El Puerto de Santa María, Sanlúcar de Barrameda, Chipiona oraz Costa Ballena. Średni czas dojazdu do: Jerez – 30 minut, Kadyks – 1 godzina 15 minut.

Pociąg

Lotnisko posiada połączenie kolejowe z miastem Jerez de la Frontera, El Puerto de Santa María, Puerto Real, San Fernando oraz z Kadyksem poprzez linię C-1 pociągów regionalnych „Cercanías” oraz pociągów średniodystansowych Sewilla-Kadyks. Czas przejazdu do: Jerez – 9 minut, Kadyks – 57 minut, Sewilla – 1 godzina.

Taxi na lotnisku Jerez

Taksówki z lotniska do centrum miasta Jerez jeżdżą według najtańszej taryfy miejskiej (za kilometr zapłacimy 0,76 euro), zaś wszelkich innych trasach obowiązuje już taryfa II. Za każdy bagaż przekraczający 60 cm pobierany jest suplement wynoszący 0,49 euro. Ceny taksówek wzrastają o 7,5% od taryfy 2 w Boże Narodzenie, lokalne święto Feria de Caballo, a także w Wielki Tydzień.

Strona internetowa lotniska

http://www.aena-aeropuertos.es/csee/Satellite/Aeropuerto-Jerez/es/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj