Port lotniczy Londyn Stansted (Stansted Airport) jest największym w Wielkiej Brytanii lotniskiem dla tanich linii lotniczych.

Lecisz się do Londynu?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Londynie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do tego miasta.

Sprawdź TOP 5 najlepszych hoteli w Londynie

Kod IATA: STN
Państwo: Wielka Brytania
Kontynent: Europa

Dane:

Typ: cywilne

Właściciel lub zarządca: British Airports Authority

Kod IATA: STN

Kod ICAO: EGSS

Miasto Stansted Mountfitchet, Essex, Wielka Brytania

Strefa czasowa UTC 0

Współrzędne 51°53′06″N 0°14′06″E / 51.885, 0.235

Wysokość: 106 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2010)

Liczba pasażerów: 18 565 004

Drogi startowe:

Kierunek 05/23: Asfaltobeton, 3 048 m

Tabela lotów – przyloty

Tabela lotów – odloty

Linie lotnicze operujące na lotnisku Stansted i połączenia

Interaktywna mapa kierunków lotów ze Stansted

Mapka termilanu na lotnisku Stansted

Opis lotniska Londyn Stansted

Port lotniczy znajduje się około 48 kilometrów od Londynu. Jest klasyfikowane jako czwarte lotnisko w Wielkiej Brytanii pod wzgldęm ruchu pasażerów i trzecim w obszarze Londynu po lotniskach Heathrow i Gatwick. W 2003 roku lotnisko osiągnęło ruch na poziomie 23 milionów pasażerów. Wiele spośród takich linii lotniczych posiada swoje bazy na lotnisku w Stansted. Najwięcej kierunków oferuje linia lotnicza Ryanair. Ciekawostką może być to iż Stansted ma najwięcej lotów dziennie do kierunków europejskich niż jakiekolwiek inne lotnisko na świecie.

Mapka terminalu Londyn Stansted (zdjęcie)

Mapka terminalu Londyn Stansted

Historia lotniska Londyn Stansted

Port lotniczy Stansted został zbudowany w 1942 roku przez wojsko Stanów Zjednoczonych jako baza militarna. Po wojnie funkcjonowanie bazy nie miało już większego sensu dlatego lotnisko zostaje przekazane ministerstwu lotnictwa w 1947 roku. W 1966 roku port lotniczy zostaje przekazany British Airports Authority. Początkowo port lotniczy był wykorzystywany do obsługi lotów charterowych które lądowały w tym okresie ekonomiczniej na lotnisku Stansted niż miałoby to miejsce na lotniskach w Heathrow i Gatwick. W momencie gdy lotnisko zostało przejęte przez British Airports Authority rząd Brytyjski przedstawia wizję aby lotnisko Stansted było trzecim co do wielkości lotniskiem w obrębie Londynu i aby służył jako lotnisko odciążające lotniska Heathrow i Gatwick. W 1969 roku powstaje pierwszy terminal a rok później dochodzi do jego dalszej rozbudowy ze względu na dynamiczny wzrost liczby pasażerów. W 1984 roku rząd brytyjski przedstawia plan rozbudowy lotniska który miałby przyjmować ruch pasażerki na poziomie 15 milionów osób rocznie. W 1986 roku rozpoczynają się prace nad nowym terminalem zaprojektowanym przez światowej klasy architekta Normana Fostera. Prace nad terminalem zakończyły się w 1991 roku.

Dojazd z i na lotnisko Londyn Stansted

Auto

Stansted połączony jest z Londynem i Cambridge autostradą M11.

Mapka dojazdu na lotnisko Stansted

Stansted Airport Train – Kolejka na lotnisku w Londynie Stansted (video)

Pociąg

Stansted posiada stację kolejową która znajduje się pod terminalem gdzie co 15 minut kursuje pociąg łączący lotnisko Stansted z Liverpool Street w Londynie. Usługa realizowana jest przez Stansted Express. Oprócz kierunku do Londynu istnieją również połączenia do Cambridge i Midlands z rzadszą częstotliwością. Co ciekawe prawdziwą zmorą połączenia kolejowego jest koszt biletu na pociąg który często przekracza cenę biletu lotniczego. Aktualnie cena biletu na pociąg w obie strony wynosi prawe 40 EUR. Podróż do miasta trwa około 45 minut.

Autobus

Podróż autobusem do Londynu jest prawie o połowę tańsza lecz czas przejazdu wynosi około 120 minut. Autobusy z lotniska jadą m.in do Stratford, Victoria Coach Station, Liverpool Street Station i Golders Green. Z lotniska można też dojechać do Oksford dzięki połączeniu realizowanym przez firmę National Express (czas podróży wynosi 3 godziny).

2 KOMENTARZE

  1. Lotnisko Stansted to jedno z największych na jakim miałem możliwość przebywania. To pierwsze lotnisko w Wielkiej Brytanii które miałem okazje zobaczyć. Największe wrażenie wywarła na mnie masowa kontrola przy parudziesięciu przejściach która wygląda jak na amerykańskich lotniskach, to niesamowite ile osób dziennie przechodzi przez kontrole na tym lotnisku. Dość dużo trzeba się nachodzić po przylocie na to lotnisko. Aby dostać się do hali bagażowej gdzie odbierzemy swój bagaż trzeba przejść długimi korytarzami. Trwa to dośc długo więc radzę wszystkim którzy mają mało czasu na kolejny lot aby trochę się pośpieszyli. Hala odlotów bardzo duża, wyposażona w sklepy, restauracje, minus dla toilet które nie są najwyższej jakości. Dość spore zamieszanie często panuje na lotnisku w gąszczu ludzi którzy czekają na swój lot.

  2. Lotnisko dość duże. Rzeczywiście trzeba troszkę się nachodzić. Należy stosownie wcześniej udać się do kontroli bezpieczeństa – kolejki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj