Gardermoen to główny port lotniczy obsługujący Oslo. Jednocześnie jest najruchliwszym lotniskiem w Norwegii odprawiając co roku prawie 20 mln pasażerów.

Lecisz się do Oslo?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Oslo w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Oslo

Kod IATA: OSL
Państwo: Norwegia
Kontynent: Europa

Oslo Gardermoen

Oslo Lufthavn AS
P.O. Box 100, 2061 Gardermoen
Edvard Munchs veg, Gardermoen

NorwegiaTel: +47 64 81 20 00, +47 06400 / +47 915 06400
Fax: +47 64 81 20 01
email:

[email protected]

[email protected]

Strona:

http://www.osl.no

Dane lotniska:

Kod ICAO: ENGM
Współrzędne: 60°12′10″N 011°05′02″E
Elewacja: 681 ft / 208 m
Pasy startowe
01L/19R3600 m
01R/19L2950 m

Linie lotnicze operujące z lotniska

Tablica lotów – przyloty

Tablica lotów – odloty

Dojazd z i na lotnisko Oslo Gardermoen

Parking na lotnisku w Oslo

To wielkie lotnisko zapewnia podróżnym sześć stref parkingowych oznaczonych P1 do P6 oraz dwa garaże P10 i P11. Z parkingów P1, P10 i P11 można dojść piechotą do terminali natomiast z pozostałych dowiezie nas bezpłatny shuttle bus. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Autobusem na lotnisko Oslo

Komunikację z lotniskiem z wielu miejsc zapewniają następujące linie autobusowe. Klikając na ich nazwy możesz trafić na strony z rozkładami.

Ruter

SAS Flybussen

Flybussekspressen

Nettbuss

Askeladden Reiser

TIMEkspressen

Pociągiem na lotnisko w Olso

Przez lotnisko w Oslo przejeżdżają dwie linie kolejowe:

Pierwsza to Ekspres Lotniskowy Flytoget kursujący na trasie Drammen, Asker, Sandvika, Lysaker, Skøyen, Nationaltheatret, Oslo S i Lillestrøm.

Więcej informacji

Druga to Nroweskie Linie Kolejowe NSB i trasa Skien, Oslo, Lillehammer i Trondheim z przystankiem na Oslo Airport

Więcej informacji

Taxi na lotnisku w Oslo

Na terenie portu działa wiele firm taksówkowych i łatwo jest znaleźć ich postoje. Jeśli pasażerowie chcieliby uzyskać więcej informacji na temat cen i usług tego typu to należy się udać do taksówkowego punktu informacyjnego, który znajduje się w hali przylotów.

Prezentacja lotniska w Oslo (video)

Historia lotniska w Oslo

Lotnicze początki w miejscowości Gardermoen gdzie obecnie funkjonuje największy port loniczy obsługujący Oslo rozpoczęły się w roku 1912 kiedy to wojsko uruchomiło tam swoją bazę. Po II wojnie światowej lotnisko wielokrotnie było miejscem z którego odbywały się cywilne loty komunikacyjne ale aż do początku lat 70-tych XX wieku nie funkcjonowały połączenia utrzymywane z roku na rok. Dopiero ograniczenia przepustowości lotnska Fornebau zmusiły linie do sukcesywnego przenoszenia działalności na Gardermoen. Lata osiemdziesiąte przyniosły znaczny wzrost ruchu lotniczego i władze stanęły w sytuacji kiedy trzeba zdecydować o budowie nowego portu dla Oslo. Wybrano Gardermoen i w roku 1992 rozpoczęto projekt budowy terminala oraz infrastruktury. Prace budowlane ruszyły w 1994 aby 8 października 1998 roku dokonać uroczystego otwarcia portu w Gardermoen.

Port dawał wtedy możliwości odprawy 17 mln pasażerów rocznie. Poźniejsza rozbudowa do roku 2009 zwiększyła te możliwości do 23 mln obecnie. Lotnisko posiada i realizuje dalsze plany rozwoju poprzez budowę nowego pirsu oraz terminalu nr 2. Docelowo przepustowość w 2017 roku ma sięgnąć 28 mln.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj