Japońskie Ministerstwo Transportu rozpoczęło testowanie skanerów całego ciała ludzkiego, wprowadzonych po to, by usprawnić i przyspieszyć kontrolę bezpieczeństwa. Test rozpoczęto od Międzynarodowego Portu Lotniczego Kansai w prefekturze Osaka.

Wprowadzenie systemów skanowania ludzkiego ciała, mających na celu wykrycie ciał obcych oraz ukrytej broni, są efektem starań Japonii na rzecz poprawy bezpieczeństwa narodowego. Pomysł pojawił się w obliczu zbliżających się igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, mających odbyć się w Tokio w 2020 roku. Wobec dużej liczby spodziewanych gości z całego świata, Japonia zamierza udoskonalić swoją sieć infrastruktury transportowej, by sprostać każdemu potencjalnemu zagrożeniu.

Testy potrwają do marca 2016 roku. Lotnisko Kansai będzie gościć skanery do końca miesiąca, a następnie odwiedzą one lotnisko Haneda, Narita i Tokio. Wprowadzenie systemów skanowania zaplanowano we wszystkich większych portach lotniczych Japonii.

Skanery ciała ludzkiego, powszechnie używane w USA i Europie, są nowością w Japonii. W 2010 roku 5 różnych modeli testowano na lotnisku Narita. Zarzucono im jednak naruszanie prywatności pasażerów.

Cztery modele testowane aktualnie są bardziej zaawansowane technologicznie i mniej inwazyjne od poprzednich. Obraz, który pojawia się na ekranie w wyniku skanowania oddaje tylko ogólne ludzkie kształty, nie zaś rzeczywiste kontury ciała. Zaraz po wykluczeniu potencjalnego zagrożenia ze strony pasażera, obraz jest automatycznie usuwany.

Urządzenia przyczynią się do przyspieszenia kontroli bezpieczeństwa na japońskich lotniskach – skanowanie trwa zaledwie 10 sekund.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kansai jest obsługiwany przez Kansai International Airport Company Ltd. Usytuowany na sztucznej wyspie, działa od września 1994 roku. W ubiegłym roku liczba pasażerów przekroczyła 19 milionów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj