Lotnisko w Warnie to drugie co do wielkości lotnisko w Bułgarii po lotnisku w Sofii. Lotnisko głównie obsługuje nadmorskie kurorty i miasto Warna.

Wybierasz się do Warny?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Warnie w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do tego miasta.

Sprawdź TOP 5 najlepszych hoteli w Warnie

Kod IATA: VAR
Państwo: Bułgaria
Kontynent: Europa

Dane

IATA: VAR

ICAO: LBWN

Typ: Cywilne

Zarzadca: Fraport Twin Star Airport Management

Lokalizacja: Varna

Baza dla: Air VIA, Bulgaria Air, Bulgarian Air Charter

Wysokosc: AMSL 70 m / 230 ft

Wspolrzedne: 43°13′55″N 27°49′30″E / 43.23194°N 27.825°E / 43.23194; 27.825

www.varna-airport.com

Pasy startowe:

09/27 2,500 8,202 asfalt

Statystyki (2010)

liczba pasazerow: 1,227,422

Tabela lotów – przyloty Warna

Tabela lotów – odloty Warna

Linie lotnicze operujące na lotnisku w Warnie i połączenia z lotniska w Warnie

Opis lotniska w Warnie

Lotnisko w Warnie to drugie co do wielkości lotnisko w Bułgari po lotnisku w Sofii. Lotnisko głównie obsługuje nadmorskie kurorty i miasto Warna.

Port lotniczy w Warnie jest średnim pod względem wielkości jak i ruchu pasażerskiego lotniskiem. Rocznie obsługuje około 1,5 miliona pasażerów. Rocznie wykonywanych jest ponad 12 tysięcy operacjii lotniczych. Historia lotniska sięga 1916 roku kiedy to powstały dwie szopy i prowizoryczny pas startowy. Pierwsze nieregularne loty odbywały się między Sofią a Warną. Dopiero po 1947 roku rozpoczęły się regularne połączenia między bułgarskimi miastami. Nowy terminal na lotnisku został wybudowany w 1972 roku. Dwa lata później powstał nowy pas startowy.

Lotnisko prowadzi około 70 połączeń do 25 krajów. Połączenia te obsługiwane są przez conajmniej 100 bułgarskich i zagranicznych linii lotniczych. Lotnisko znajduje się blisko portu w Warnie i systemu koleji. Aktualnie lotnisko przechodzi intensywny wzrost ruchu pasażerskiego spowodowany rozowjem turystyki w Bułgarii. Planowane jest zamknięcie lotniska do końca lutego 2012 roku ze względu na prace związane z modernizacją pasa startowego. W okresie zamknięcia substytucyjnym lotniskiem stanie się lotnisko Bourgas Airport.

Zobacz starty i lądowania na lotnisku w Warnie (video)

Dojazd z i na lotnisko w Warnie

Auto

Lotnisko znajduje się około ośmiu kilometrów na zachód od Warny. Od Warny jedź E70 na zachód, po około czterech kilometrach, zjazd do autostrady A2, a następnie po około 3,5 km będzie zjazd na lotnisko.

Autobus

Autobusy do Warny i kurortów nadmorskich znajdują się przed Terminalem 1, w pobliżu VIP room. Możesz również kupić bilety w autobusowe. Autobus linii 409 kursuje co 15 minut od Warny Zlatni Piasaci. W centrum Warny można zmieniac linie autobusowe do innych miejsc blisko plaż.

Wynajem samochodów lotnisko w Warnie

W hali przylotów, znajdują się stanowiska usługi dla firm wynajmu samochodów: Avis, Hertz i Sixt.

Taxi na lotnisku w Warnie

Na lotnisku znajdują się taksówki. Przejazd taksówką do centrum Warny to koszt między 8 a 24 leva, w zależności od taksówek i ruchu, przejazd trwa około 15 minut.

Parking na lotnisku w Warnie

Przed budynkiem terminala znajduje się duży parking dla parkowania krótkoterminowego i długoterminowego. Dla stałych klientów odwiedzających często Warne, długoterminowy parking, który kosztuje € 250,00 rocznie, więcej informacji na stronie internetowej : http://www.longtermparkingvarna.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj