Waga i wymiary bagażu zależą od ustaleń linii lotniczych. Przewoźnik ustala także stawkę za nadbagaż. Warunki dotyczące bagażu obejmują wystające elementy bagażu takie jak kółka lub rączka walizki.

Bagaż podręczy i bagaż rejestrowany


Lotnisko Poznań oraz wszelkie inne lotniska w Polsce i na świecie kontrolują wagę bagaży przed każdym odlotem. Bagaż podręczny jest nierejestrowany. Pasażer przewozi go na pokładzie samolotu. Dopuszczalne jest bezpłatne zabranie na pokład np. plecaka lub torebki (waga ok. 6-8 kg). Bagaż rejestrowany przetrzymywany jest w luku samolotu. Jest nadawany przez pasażera przy odprawie biletowo-paszportowej. Zależnie od kontynentu bagaż rejestrowany powinien mieścić się w określonym systemie wagowym lub sztukowym. System wagowy to limit bagażu wyrażany w kilogramach. Dotyczy m.in. Europy, Australii i Ameryki Południowej. System sztukowy dotyczy Ameryki Północnej (Meksyk, Kanada, USA) i wyrażany jest w liczbie sztuk.

Waga i wymiary zależne od przewoźnika


Zasady dotyczące wagi i wymiarów bagaży podręcznych oraz bagaży rejestrowanych są zależne od ustaleń danych linii lotniczych. Każdy pasażer ma prawo zabrać ze sobą bezpłatny bagaż, którego waga i wymiary określone są przez przewoźnika, np. LOT – bagaż rejestrowany: suma wymiarów zewnętrznych 158 cm, waga 20 kg. Przewoźnik ustala także cenę jaką zobligowany jest zapłacić pasażer w ramach opłaty za nadbagaż. Przed każdym odlotem warto upewnić się, że bagaż spełnia warunki co do wielkości i wagi, ponieważ ceny za nadbagaż bywają niekiedy bardzo wysokie (przewoźnik może też nie wyrazić zgody na przewóz takiego bagażu). Dlatego już podczas rezerwacji należy wybrać odpowiednio duży bagaż, aby nie narażać się na dodatkowe koszty na lotnisku.

Co obejmuje waga i wymiar bagażu?


Waga i wymiar bagażu nie obejmują wyłącznie rzeczy znajdujących się wewnątrz walizki bądź torby. Dopuszczalne parametry dotyczą także wystających elementów takich jak: kółka, uchwyty czy rączki. Wymogi te dotyczą szczególnie bagaży podręcznych, które muszą się zmieścić w przestrzeni o określonych warunkach np. pod lub nad siedzeniem w samolocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj