Turcja jest właścicielem pierwszego w Europie lotniska, zbudowanego na sztucznej wyspie. 22 maja miała miejsce inauguracja portu lotniczego Ordu- Giresun, zlokalizowanego u wybrzeży Morza Czarnego.

Koncepcja budowy tureckiego lotniska na sztucznej wyspie niedaleko prowincji Ordu i Giresun, zrodziła się już na początku lat 90-tych. Prace rozpoczęto kilka lat później, jednak zostały one wstrzymane, ze względu na zbyt wysokie koszty. Budowę według nowego projektu rozpoczęto w lipcu 2011 roku. Całkowity koszt inwestycji to 128.5 milionów dolarów.

Ląd, na którym zlokalizowany jest port lotniczy Ordu – Giresun to pierwsza sztuczna wyspa w Europie i trzecia wyspa tego rodzaju na świecie. Do jej budowy wykorzystano około 30 milionów ton skał. Początkowo lotnisko miało nosić nazwę, składającą się tylko z dwóch pierwszych liter każdej z pobliskich prowincji – ”Or-Gi”. Później jednak zdecydowano się na ich pełną nazwę.

Inauguracja tureckiego lotniska Ordu – Giresun miała miejsce 22 maja. Wtedy to na płycie lotniska wylądował pierwszy samolot narodowej linii lotniczej Turkish Airlines z 136 pasażerami na pokładzie. Pierwsi pasażerowie z Istambułu zostali uroczyście powitani przez prezeydenta Turcji Recepa Tayyip Erdogana i premiera Ahmeta Davutoglu.

Początkowo port lotniczy będzie obsługiwał dwóch przewoźników: AnadoluJet i Turkish Airlines. Wyposażony jest w pas startowy o długości 3000 m z asfaltu o właściwościach wodoodpornych, płytę lotniskową o powierzchni 240 m na 120 m, oraz drogę do kołowania o wymiarach 250 m na 24 m. Budynek terminalu ma powierzchnię 20 000 m2 . Szacuje się, że lotnisko będzie w stanie obsłużyć około 2 milionów pasażerów rocznie.

Do 2023 roku na terenach Turcji ma powstać co najmnej 6 innych portów lotniczych, z których 3 będą zlokalizowane w pobliżu prowincji Antalya.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj