Najwyżej położone lotnisko świata zostanie otwarte w maju 2013 roku, po tym jak przeprowadzono tam zakończone sukcesem próby lotnicze dnia 23 listopada tego roku.

Chińskie lotnisko Daocheng Yading w maju rozpocznie swoją działalność jako najwyżej położony port lotniczy ze wszystkich innych lotnisk świata, włączając w to nawet Bangda w Tybecie.

Próby lotnicze na Daocheng Yading Airport zostały przeprowadzone z udziałem samolotu Airbus A319 linii lotniczych Air China, który wcześniej wyleciał z lotniska Chengdu. Ta sama trasa będzie regularnie wykonywana przez airbusy linii Air China po oficjalnym otwarciu lotniska – czas tego lotu wynosi około godziny.

Daocheng Yading Airport jest położone dokładnie 4,411 m n.p.m. Prace nad lotniskiem zostały ukończone już trzy miesiące temu. Jedynie Bangda Airport w Tybecie położone jest na podobnej wysokości co Daocheng Yading, tj. 4,334 m n.p.m. Wkrótce spodziewana jest odpowiedź Tybetu, gdzie aktualnie trwa budowa lotniska położonego jeszcze wyżej.

Jednak jak na razie to Chiny już niedługo zdobędą tytuł kraju z najwyżej położonym lotniskiem na Ziemi, mimo iż nie będą się nim cieszyć zbyt długo.

130 kilometrów od lotniska znajduje się Yading Nature Reserve, rezerwat przyrody uznawany za jedno z ostatnich nieskażonych miejsc na planecie.

Daocheng Yading Airport ma pas startowy o długości 4,200 metrów i w pierwszym roku szacuje się, że przyjmie około 500,000 pasażerów. Po otwarciu lotniska w maju i uruchomieniu regularnych lotów między Daocheng a Chengdu podróżni będą mogli zaoszczędzić sporo czasu – lot ten trwa około godziny, natomiast obecnie drogą lądową na taką podróż trzeba przeznaczyć ponad 13 godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj