Wszystko wskazuje na to, że problemy z finansowaniem inwestycji na łódzkim Lotnisku im. W. Reymonta zostaną wreszcie rozwiązane. Od jesieni port lotniczy opóźniał rozliczanie inwestycji i wykonawca robót przy budowanym terminalu nie otrzymywał na czas pieniędzy.

Władze spółki zarządzające lotniskiem postanowiły wyemitować obligacje, które w znacznej części pokryją koszty rozbudowy portu. Obligacje wyemituje Bank PEKAO S.A. o czym zapewnił na konferencji prasowej Rafał Petsch, dyrektor zarządzający banku. Papiery nie będą jednak dostępne poprzez emisję publiczną. Wykupić będzie je mógł jedynie bank lub instytucje finansowe, takie jak inne banki, lub OFE.

Kwota gotówkowego zastrzyku jest niebagatelna – wynosi 190 milionów złotych. Pierwsze pieniądze, nieco ponad 10% sumy (20 mln zł) pojawią się wczesną wiosną. Obligacje będą stanowiły przede wszystkim wkład własny lotniska, potrzebny przy realizacji inwestycji współfinansowanych z unijnych dotacji, będą też źródłem finansowania innych inwestycji.

W konferencji, która odbyła się na terenie budowanego terminala 27 stycznia, wzięli udział m.in. Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi, Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego i członkowie Zarządu PLŁ im. W. Reymonta w Łodzi – Leszek Krawczyk i Rafał Możdżeń.

Największą z inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, jest terminal pasażerski, którego budowę rozpoczęto w grudniu 2009 roku. Pierwsi pasażerowie w nowej hali mają być odprawieni na przełomie lata i jesieni bieżącego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj