Według danych opublikowanych przez europejską radę lotnictwa w 2011 ruch lotniczy na terenie Europy wzrósł o 7,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Z obliczeń europejskiej rady lotnictwa (Airport Council International Europe – ACI) wynika, że liczba pasażerów korzystająca z transportu lotniczego w 2011 wzrosła do ponad 100 milionów. Według Oliviera Jankoveca, przedstawiciela ACI Europe, statystyki te pokazują, że jak ruch lotniczy po raz kolejny okazał się odporny na niezwykle trudną sytuację – kryzys ekonomiczny.

W swoim ostatnim raporcie ACI Europe podaje czynniki które przyczyniły się do niższego wyniku w 2010 roku. Miały na to wpływ między innymi problemy w ruchu powietrznym wywołane przez chmurę wulkanicznego pyłu, która zawisła nad Europą po wybuchu islandzkiego wulkanu. Ponadto, na zmniejszony ruch lotniczy w 2010 roku wpłynęły również duże opady śniegu. Stąd też, w 2011 roku liczba pasażerów korzystających z europejskich lotnisk zwiększyła się o 5,2 procent w porównaniu do roku 2010, podczas gdy wzrost w przypadku lotów towarowych wyniósł jedynie 0,6 procent.

Jeśli chodzi o pojedyncze lotniska, to największy wzrost liczby podróżnych zanotowano na tureckim lotnisku w Istambule (Turkey’s Ataturk International Airport), z którego w 2011 roku skorzystało o 22 procent więcej podróżnych niż w roku poprzednim. Na drugim miejscu, z wynikiem 19,7 procent, znalazło się lotnisko w Gatwick. Znaczący wzrost ruchu lotniczego odnotowało także lotnisko El Prat w Barcelonie (16,9 procent), londyńskie Heathrow (14,7 procent) oraz port lotniczy Domodedovo w Moskwie (13,7 procent).

Natomiast biorąc pod uwagę poszczególne miesiące, okazuje się, że najwięcej latano w grudniu 2011 – aż o 8,3 procent więcej w porównaniu do grudnia 2010 roku.

„Fakt, że w 2011 roku europejskie lotniska gościły ponad 100 milionów pasażerów i było to więcej niż w 2010 roku, dowodzi, że lotniska są odporna na kryzys i trudną sytuację ekonomiczną na świecie”, wyjaśnia Jankovec. „Te dane pokazują też istotne różnice między lotniskami krajów Unii Europejskiej, a tymi spoza Unii” – dodaje przedstawiciel ACI Europe. Według Jankoveca europejskie lotniska nie tylko doskonale radzą sobie z kryzysem, ale też dynamicznie się rozwijają mimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej, co jest korzystne dla każdego europejskiego państwa w czasach kryzysu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj