Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA) wprowadziła program badawczy, dotyczący poziomu hałasu na amerykańskich portach lotniczych. Projekt ma na celu ocenę wpływu hałasu na zdrowie lokalnych mieszkańców.

Pomiar hałasu potrwa około 3 miesiące i zostanie przeprowadzony w 20 portach lotniczych, których tożsamość nie została ujawnioniona. Urzędnicy Federalnej Administracji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych skontaktują się z osobami, zamieszkującymi w sąsiedztwie lotnisk i przeprowadzą odpowiednie badania. Uzyskane wyniki wpłyną na dalsze działania, związane z łagodzeniem ekspozycji na hałas.

FFA jest bardzo wyczulony na obawy mieszkańców, jeśli chodzi o poziom hałasu lotniczego – komentuje urzędnik FFA Michael Huerta – przeprowadzimy te badania w najszybszy możliwy sposób. Projekt ma na celu umożliwienie społeczeństwu zabrania głosu i przedstawienia swojego punktu widzenia w bardzo istotnej sprawie”.

Według zapowiedzi Federalnej Administracji Lotnictwa, badanie poziomu hałasu, emitowanego przez amerykańskie lotniska, będzie najbardziej kompleksowym badaniem, jakie zostało dotychczas przeprowadzone.

Obecnie ogólny poziom hałasu na lotniskach Stanów Zjednoczonych jest oceniany w oparciu o wszystkie hałasy, docierające do mieszkańców w przeciągu doby. Podłoże naukowe tych pomiarów wywodzi się z eksperymentów przeprowadzonych w latach 70tych. To wtedy wprowadzono jednostkę Średniego Dobowego Poziomu Dźwięku. W 1981 roku FFA ustanowiła dopuszczalny poziom hałasu dla lotnisk na poziomie 65 dBA. W przypadku przekroczenia tego progu, władze powinny zapewnić mieszkańcom dostęp do materiałów dźwiękochłonnych.

W ostatnich czasach mamy do czynienia z dwoma czynnikami, które wpłynęły na zmianę poziomu hałasu: linie lotnicze wprowadziły ciche modele samolotów, źródłem hałasu są jednak sami pasażerowie, których liczba gwałtownie wzrosła. Dlatego nadszedł czas ponownej oceny narażenia ludności na hałas emitowany przez lotnisko.

Wyniki badań zostaną opublikowane, a jeśli będzie taka konieczność, Federalna Administracja Lotnictwa zaproponuje nową politykę i konkretny plan działania w celu ochrony lokalnych mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj