Na lotnisku Göteborg Landvetter Airport zainstalowano ule, które mają spełniać funkcję obserwatorium pszczół. Ule postawiono na przeciwko wieży kontrolnej.

Göteborg Landvetter Airport, obsługujące rocznie 5 milionów pasażerów, jest drugim co do wielkości lotniskiem Szwecji w kategoriach ruchu pasażerskiego oraz pierwszym w kraju lotniskiem, które posiada własną pasiekę.

Ule będą stanowiły dom dla 35,000 pszczół, a realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy z Beepartners. Organizacja ta zrzesza pszczelarzy i stara się zwrócić uwagę ludzi na niezwykle ważną rolę, jaką odgrywają pszczoły w środowisku.


Również lotnisko Malmö w Szwecji gości u siebie pszczoły, które biorą udział w projekcie polegającym na ocenianiu czystości powietrza za pomocą pszczół. Inne porty lotnicze także wykorzystały pszczoły w ostatnim roku – Seattle-Tacoma International Airport zainstalowało ule na nieużywanych terenach należących do lotniska.

Z kolei w maju 2011 roku lotnisko Chicago O’Hare otworzyło własną pasiekę jako pierwszy port lotniczy w Stanach Zjednoczonych. Jednak programy z udziałem pszczół były wprowadzane na europejskich lotniskach już dużo wcześniej – przykładowo, niemieckie lotniska takie jak Hamburg, Monachium i Dusseldorf skorzystały z takich rozwiązań już w 1999 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj