Lublin Airport przedstawił projekt budynku terminala. Ma się on znajdować na przedłużeniu osi poprzecznej pasa startowego. Umożliwi to m.in. zastosowanie nowatorskich rozwiązań komunikacyjnych np. dojazd szynobusów bezpośrednio do budynku terminala.

Liczący 11 tys. metrów kwadratowych terminal składa się z trzech skrzydeł. Zbiegają się one głównej jego przestrzeni, którą tworzy hala odlotów z centralnie umieszczoną strefą odprawy bagażowo-biletowej. W skrzydle zachodnim ulokowana będzie strefa przylotów, a we wschodnim strefa odlotów. Skrzydło południowe zajmuje przystanek kolejowy i towarzyszące mu pomieszczenia biurowe przeznaczone dla administracji lotniska oraz służby celnej i granicznej. Projekt przewiduje możliwość dalszej rozbudowy terminala. W planach jest rozbudowa skrzydeł w kierunku wschodnim (stanowiska odprawy bagażowej i poczekalnie odlotowe), jak i zachodnim ( rozbudowa hali odbioru bagażu oraz sortowni bagażu rejestrowanego).


W hali odlotów, na pasażerów będzie czekało 8 stanowisk rejestracji bagażu i odprawy biletowej. Dodatkowo znajdą się tam również 4 automatyczne kioski obsługi self check-in. Poza bezpośrednią odprawą na lotnisku, będzie można skorzystać z odprawy internetowej a także za pomocą smartphone.


Cała strefa odlotów będzie miała charakter przestrzeni otwartej. Znajdować się tu także będzie strefa kontroli bezpieczeństwa i odprawy celnej oraz strefa komercyjno-cateringowa w formie pasażu handlowego. Ze strefy poczekalni podróżni przejdą w kierunku lotniska przez strefę bramek – boardingu. Każdej z bramek towarzyszyć będzie podwójne stanowisko rejestracji kart pokładowych. Umożliwia to stworzenie osobnych wyjść dla klasy ekonomicznej i business lub utworzenie przejść priorytetowych. Bramki wyprowadzą podróżnych na zewnątrz.

W zachodniej części terminala usytuowana będzie strefa przylotów, a w niej wielofunkcyjna, obszerna hala odbioru bagażu ze strefą kontroli paszportowej. W hali, która posiada dwa wejścia od strony płyty lotniska (strefa Schengen i non Schengen) znajdzie się karuzela wydawania bagażu. W części południowej terminala znajdzie się przystanek kolejowy oraz wyjścia na parkingi dla samochodów osobowych. Przejście na perony możliwe będzie także poprzez strefę komercyjną usytuowaną wzdłuż przystanku oraz bezpośrednio (bez konieczności wchodzenia do wnętrza terminala) z rejonu parkingów zewnętrznych i przystanków autobusowych.

E.Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj