Arlanda to główne lotnisko obsługujące stolicę Szwecji. Odprawia ponad 16 mln pasażerów rocznie. Specjalne przywileje mają ci, którzy włączają się czynnie w ochronę środowiska.

Lecisz do Sztokholmu?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Sztokholmie w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Sztokholmie

Kod IATA: ARN
Państwo: Szwecja
Kontynent: Europa

Międzynarodowy Port Sztokholm Arlanda

Stockholm Arlanda Airport
Swedavia
190 45 Stockholm-Arlanda
Sweden

Telefon

+46 8 797 60 00

Strona

http://www.arlanda.se/en/

Email

[email protected].

Dane lotniska:

Kod ICAO: ESSA
Współrzędne: 59°39′07″N 17°55′07″E
Elewacja: 42 m / 137 ft
Pasy startowe
01L/19R3301 m
01R/19L2500 m
08/262500 m

Miejsca do których można polecieć z lotniska

Tablica lotów – przyloty

Tablica lotów – odloty

Dojazd z i na lotnisko w Sztokholmie

Parking na lotnisku w Sztokholmie

Port oferuje pełną gamę usług parkingowych. Obszary parkingowe dzielą się na parkingi w pobliżu terminali (godzina postoju kosztuje 80 koron) oraz parkingi położone nieco dalej skąd dojechać można linią shuttle bus. Parkingi te znaczone są jako Arlanda Långtid Alfa oraz Arlanda Långtid Beta i jest to opcja korzystna cenowo w przypadku dłuższego postoju ( ceny ok. 110 koron za dobę). Ciekawostką jest specjalny parking w dobrej lokalizacji dla samochodów ekologicznych. Port razem z władzami miasta promuje zmniejszanie emisji CO2 oferując 190 parkingowych dla użytkowników „czystych” samochodów.

Więcej informacji

Cennik

Pociąg

Arlanda Express – to szybka kolej pozwalająca dotrzeć bez przystanków z centrum Sztokholmu do portu Arlanda w ciągu 20 minut. Po kupieniu biletu w automacie korzystamy z wind/ruchomych schodów, które zawiozą nas wprost na przystanek pod terminalami.

Więcej informacji

Pociągi miejskie: “Upptåget” linii SL oraz UL. Linia kursuje pomiędzy Upplands Väsby i Uppsala. Pociąg przejeżdża przez lotnisko co 30 minut. Podróż do Uppsala trwa 20 minut.

Więcej informacji UL

Więcej informacji SL

Pociągi dalekodystansowe: szwedzkie koleje SJ oferują dojazd z Arlanda Airport bezpośrednio do wielu miast w Szwecji. Są to m.in. Uppsala, Södertälje, Gävle, Hudiksvall, Sundsvall, Östersund, Åre, Borlänge, Falun, Leksand, Mora, Nyköping, Norrköping, Linköping.

Więcej informacji

Film jak dostać się z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu (viedo)

Autobus na lotnisku w Sztokholmie

Dojazd autobusami zapewniają linie komunikacji miejskiej oraz inne firmy. Dostępnych jest ponad 20 połączeń w różne miejsca.

Więcej informacji

Taxi na lotnisku w Sztokholmie

Postoje taksówek znajdują się przed każdym z terminali. Zarząd portu zwraca się do pasażerów aby w pierwszej kolejności korzystać z „Ecotaxi”. Już 74% wszystkich taksówek obsługujących port jest napędzana paliwami ekologicznymi. Główną firmą taksówkową na lotnisku jest FLYGTAXI

Więcej informacji

Historia lotniska w Sztokholmie

Działalność lotniska rozpoczęła się w 1959 roku kiedy wykonywano tam loty szkoleniowe. Rok później udostępniono lotnisko dla ruchu ogólnego. W roku 1962 nastąpiło oficjalne otwarcie portu lotniczego obsługującego wiele połączeń krajowych i zagranicznych.

Początkiem lat 80-tych zdecydowano o przeniesieniu obsługi wielu lotów krajowych do Sztokholmu z lotniska Bromma na lotnisko Arlanda. W roku 1990 oddano dwa nowe terminale ruchu krajowego nr 2 i 3. Już dwa lata później okazało się, że ruch lotniczy nie jest aż tak duży i do obsługi lotów krajowych wystarczał jeden z tych terminali. W 1993 adaptowano terminal nr. 2 dla ruchu międzynarodowego i wraz z terminalem nr 5 do dzisiaj obsługują takie loty. Lotnisko posiada łącznie 4 terminale. Terminal 4 jest przeznaczony dla ruchu krajowego natomiast Terminal 3 dla obsługi regionalnych lotów małych samolotów GA.

Od roku 2002 Arlanda dysponuje trzema pasami startowymi. Z racji klimatu w jakim leży Sztokholm jednym z ambitnych zadać obsługi lotniska jest odśnieżanie pasów. W sezonie zimowym pracuje tam nawet do 100 ludzi zatrudnionych tylko dla utrzymania powierzchni bez śniegu. Specjalny sprzęt pozwala na oczyszczenie pasów w ciągu 6~8 minut nawet podczas największej śnieżycy.

Statystyki lotniska w Sztokholmie

Kilka faktów z działania portu Arlanda w 2009:

16.1 milionów obsłużonych pasażerów

192.500 operacji lotniczych

152.400 ton przewiezionych ładunków

81 linii lotniczych operujących z lotniska

176 kierunków do których można polecieć z Arlanda

52 sklepy dla podróżnych

41 restauracji na terenie portu

15.000 ludzi pracujących na terenie Stockholm Arlanda Airport

Główne kierunki w 2009 (2008) w tysiącach pasażerów

Źródło: (ARN)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj