Międzynarodowy port lotniczy w Szarm el-Szejk wcześniej znany jako Ophira International Airport to jedno z najbardziej popularnych lotnisk w Afryce.

Kod IATA: SSH
Państwo: Egipt
Kontynent: Afryka

Dane

Typ: cywilne

Właściciel lub zarządca: Sharm el-Sheikh Airport Authority

Kod IATA: SSH

Kod ICAO: HESH

Miasto: Szarm el-Szejk, Egipt

Współrzędne: 28°58′38″N 34°23′42″E / 28.97722, 34.395

Wysokość: 46 m n.p.m.

Statystyki ruchu: (2010)

Liczba pasażerów: 8 690 000

Drogi startowe:

Kierunek 04L/22R: asfaltobeton, 3 081 m

Kierunek 04R/22L: asfaltobeton, 3 081[1] m

Tabela lotów – odloty Szarm el-Szejk

Tabela lotów – przyloty Szarm el-Szejk

Linie lotnicze operujące z lotniska w Szarm el-Szejk

Szarm el-Szejk (mapa)

szarm el-szejk mapa

OPIS

Lotnisko w Szram el-Szejk otwarte zostało w maju 1968 rioku i służył swego czasu jeszcze jako lotnisko wojskowe Izraela, w późniejszym etapie przejęte przez Egipt do dnia dzisiejszego jest jednym z głównych lotnisk w Egipcie.

Zobacz lądowanie samolotu na lotnisku w Szarm el-Szejk (video)

W 2008 roku Egyptian Airports Holding Company zapowiedziała budowę nowego trzeciego terminalu. Największymi samolotami przyjmowanymi przez lotnisko są Boeingi 747-400 w barwach takich linii lotniczych jak Transaero Airlines i British Airways. Lotnisko przyjmuje rok w rok ponad 7 milionów pasażerów co daje mu drugą pozycję w kraju po lotnisku w Kairze.

Lotnisko posiada 2 terminale i trzecie w budowie. Terminal 1 został otwarty w 2007 roku i posiada przepustowość sięgającą 5 milionów pasażerów rocznie. Terminal posiada dwa poziomy, rozbudowany jest na powierzchni 43 tysięcy metrów kwadratowych i posiada 40 check-in.

Terminal 2 mimo swej nazwy jest oryginalnym i pierwotnym terminalem lotniska. Terminal ma przepustowość sięgającą 2,5 miliona pasażerów rocznie. Terminal 3 ma zostać dokończony w 2012 roku, estymowany koszt inwestycji wynisie ponad 350 milionów dolarów.

Prezentacja lotniska w Szarm el – Szejk (video)

DOJAZD

Autobusy

Z lotniska regularnie odjeżdżają prywatne minibusy, przystanki znajdują się przy terminalu 1, należy pamiętać iż w Szarm el Szejk nie ma wytyczonych przystanków, wystarczy zwrócić uwagę kierowcy o zatrzymanie się w danym miejscu. Czas przejazdu z lotniska do Szarm el Szejk to około 15 minut.

Lotnisko w Szamr el Szejk znajduje się 10 kilometrów od znanej turystycznej miejscowości Szarm el-Szejk. Aby dostać się do kurortu najlepiej skorzystać z taksówek lub busów prywatnych które zabiorą nas do wskazanego miejsca. Należy jeszcze przed kursem ustalić cenę przejazdu.

Wynajem samochodów w Szarm el-Szejk

Na lotnisku znajdują się firm: Thrifty, Avis, Morgana Trade Centre, Naoma Bay, Budget

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj