Jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Brazylii – Sao Paulo Congonhas, stało się pionierem w zakresie podnoszenia standardów higieny w miejscach publicznych, dzięki zastosowaniu miedzi na powierzchniach dotykowych, w tym na poręczach i ladach. Jak dowiedziono miedź oraz szereg stopów tego metalu, takich jak mosiądz, brąz czy miedzionikiel w sposób ciągły eliminuje bakterie, wirusy i grzyby osadzające się na takich powierzchniach. Ponieważ około 80% wszystkich infekcji rozprzestrzenia się poprzez dotyk, rozwiązanie to ma przyczynić się do ochrony zdrowia podróżnych poprzez obniżenie ryzyka przenoszenia niebezpiecznych drobnoustrojów z powierzchni dotykowych na dłonie.

W grudniu 2011 na terenie portu lotniczego Congonhas otwarto nowe parkingi, które jak się szacuje obsłużą około 4 tysięcy pojazdów i 10 tysięcy osób dziennie. Chcąc zmniejszyć potencjalne zagrożenie rozprzestrzeniania się infekcji, a także podwyższyć estetykę obiektu, władze lotniska postanowiły przy tej okazji udoskonalić konstrukcję poręczy, lad i barierek ochronnych wykorzystując miedź przeciwdrobnoustrojową.

Wczesne wyniki badań klinicznych prowadzonych w różnych placówkach ochrony zdrowia dowodzą, że na powierzchniach dotykowych wykonanych z miedzi przeciwdrobnoustrojowej poziom zakażenia bakteryjnego kształtuje się w granicach 10 jednostek tworzących kolonię (CFU) na centymetr kwadratowy. Na porównywalnych powierzchniach wykonanych ze stali nierdzewnej, ten sam wskaźnik może dochodzić nawet do 800 CFU. Oznacza to, że przy zachowaniu standardowych procedur mycia znacznie zmniejsza się ryzyko przenoszenia infekcji przez podróżnych, którzy korzystają z tego ruchliwego centrum komunikacyjnego.

Brazylijskie lotnisko nie jest pierwszym miejscem w przestrzeni publicznej, gdzie wykorzystano miedź przeciwdrobnoustrojową. W połowie 2011 r. stacje kolei podziemnej w Chile wyposażono w poręcze wykonane ze stopu tego metalu. Skuteczność miedzi w zwalczaniu patogenów przyczyniła się również do wykorzystania jej w szpitalach na całym świecie oraz ciągłego poszerzania gamy jej zastosowań.

Więcej informacji na temat właściwości przeciwdrobnoustrojowych miedzi, a także internetowy katalog produktów oraz opis konstrukcji wykonywanych w tej technologii na całym świecie można znaleźć na stronie www.antimicrobialcopper.org

www.miec-miedz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj