Międzynarodowy Port Lotniczy w Sofii to nowoczesne lotnisko z ciekawą architekturą terminali. Jest gotowe aby zacząć działać w strefie Schengen. Czeka aż politycy dadzą zielone światło.

Wybierasz się do Sofii?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Sofii w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do tego miasta.

Sprawdź TOP 5 najlepszych hoteli w Sofii

Kod IATA: SOF
Państwo: Bułgaria
Kontynent: Europa

Sofia Airport

Adres

Sofia Airport,

1 Christopher Columbus Boulevard,

BG-1540 Sofia,

Bulgaria

Telefon:

(+3592) 937-2211

e-mail

[email protected]

Strona

www.sofia-airport.bg

Dane lotniska:

Kod ICAO: LBSF
Współrzędne: 42°41′42″N 023°24′30″E
Elewacja: 1,742 ft / 531 m
Pasy startowe
09/273600 m

Linie lotnicze operujące z lotniska

Destynacje

Tablica lotów

Dojazd z i na lotnisko w Sofii

Parking na lotnisku w Sofi

Na terenie lotniska są czynne całą dobę parkingi. Przed Terminalem 1 znajduje się parking na otwartym powietrzu o pojemności 400 samochodów. Dla obsługi Terminala 2 przeznaczony jest podziemny parking na 800 miejsc. Ceny od 2 lewa za godz.

Więcej informacji

Autobusy komunikacji miejskiej

Linia nr. 84 – kursuje między centrum miasta i portem lotniczym. Trasa przebiega następująco:

ul. Gurko. – Tsarigradsko shousse – ul. Prodan Tarakchiev.- Terminal 2 – Terminal 1 (przez ul. Prodan Tarakchiev and Pl. Brussels ).

Najlepszym miejscem na przesiadkę do metra, trolejbusów, czy innych linii autobusowych jest przystanek Uniwersytetu Sofijskiego.

Przejazd z centrum do lotniska trwa ok. 30 minut.

Więcej informacji

Autobusy lotniskowe

Port lotniczy w Sofii oferuje darmowe połączenia pomiędzy Terminalem 1 i Terminalem 2. W godzinach od 7:00 do 18:00 autobusy kursują co 30 minut. Po godzinie osiemnastej należy poprosić o przyjazd autobusu na dany terminal w punkcie informacji.

TAXI z i na lotnisko w Sofii

Dla komfortu i bezpieczeństwa podróżnych zaleca się korzystać z taksówek dostępnych na wyznaczonych postojach przed zachodnimi wyjściami a hali przylotów Terminalu 1 i Terminalu 2.

Dwie główne firmy taksówkowe na lotnisku to:

“OK Supertrans” AD

(+359 2) 973 21 21

oraz

“Taxi S Express”

(+359 2) 9 12 80

Historia lotniska w Sofii

Pierwsze lotnisko w mieście Sofia znajdowało się w miejscu dzisiejszego dworca kolejowego. Pierwsze komercyjne usługi przewozu lotniczego miały miejsce w 1922 roku.
Później Bułgaria była jednym z pierwszych państw, które podpisały Konwencję Chicagowską o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym.

Na początku lat 30-tych loty wykonywano z naturalnego pasa w rejonie wsi Vrazhdebna Teren ten później został wybrany do budowy lotniska w następstwie dekretu cara Borysa III z dnia 16 września 1937. Można tą datę uważać za dzień narodzin Sofia Airport.

Pierwszy budynek recepcji lotniska w Sofii został otwarty w 1939 roku. Dziewięć lat później lotnisko udostępniło 1050 m długości betonowy pas startowy.

W 1949 roku została powołana bułgarsko-rosyjska unia lotnictwa TABKO, która stała się organizacją zrzeszającą floty samolotów cywilnych i porty lotnicze. Wtedy to rozpoczęły się pierwsze międzynarodowe, regularne loty z Sofii do innych stolic europejskich.

W latach między 1951 i 1965, dokonano wielu modernizacji dotyczących budynku terminalu pasażerskiego oraz pasa startowego, który został przedłużony do 2720 m, aby móc obsługiwać duże samoloty turboodrzutowych.

W kolejnych latach, ruch w Sofii wzrastał w szybkim tempie i powodował konieczność wielokrotnego zwiększenia wydajności portu. Został wybudowany nowy terminal dla lotów krajowych do Warny, Burgas, Ruse, Gorna Oryahovitsa, Targovishte, a później kolejny nowy budynek dla lotów międzynarodowych. Pas startowy został modernizowany kilka razy i zostały zainstalowane nowoczesne systemy lotnicze, aby sprostać szybko zmieniającym się wymaganiom nowoczesnych samolotów odrzutowych w lotnictwie cywilnym.

Na początku lat 90-tych rozpoczęły się przemiany gospodarcze w Bułgarii. Decyzją Rady Ministrów Republiki Bułgarii Sofia Airport zaczął działać jako samodzielna firma.

Osiem lat później zatwierdzono plan rozbudowy i modernizacji istniejącej infrastruktury lotniska.

W 2000 przebudowano Terminal 1 a w roku 2006 otwarto nowy Terminal 2. W tym samym roku pas startowy został wyposażony w nowe urządzenia dające lotnisku III kategorię wg standardów ICAO dla warunków do lądowania.

Statystyki lotniska w Sofii

Zobacz dane na temat ruchu na lotnisku Sofia

Źródło: (SOF)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj