Oferta jaką zaproponowała francuska firma była najwyższa – wynosiła 3.080 milionów euro.

Portugalia sprzedała zarząd nad dwoma swoimi lotniskami francuskiej grupie Vinci, której oferta wynosząca 3.080 milionów euro była najwyższa ze wszystkich zaproponowanych na aukcji. Swoje oferty przedstawiły też inne firmy z Europy, a także z Brazylii i Argentyny.

W związku z redukcją sektoru publicznego rząd konserwatystów pod przewodnictwem Pedro Passos Coelho ogłosił przekazanie francuskiej firmie zarządu nad portugalską grupą lotniczą ANA, co przekłada się na 50 letni okres zarządzania przez Francuzów najważniejszymi terminalami w Portugalii.

Grupa Vinci, obecna w ponad stu krajach, zarządza już kilkunastoma lotniskami, głównie na terenie Francji. Firma jest także odpowiedzialna za zarząd stacjami kolejowymi i autostradami, a w Portugalii jest największym udziałowcem firmy Lusoponte, z koncesją na zarządzanie do 2030 roku dwoma lotniskami Lizbony: Portem Lotniczym im. Vasco da Gama oraz Lotniskiem 25 Kwietnia.

Inne oferty o mniejszej wartości zostały odrzucone – zarówno oferta brazylijskiej grupy CCR, kolombijskiej firmy Odinsa, a także Amerykańskiej Korporacji w Argentynie, czy firm z Frankfurtu i Zurychu.

Grupa Vinci zgodnie z zawartą umową nie będzie mogła sprzedać firmy ANA przed upływem pięciu lat. Francuzi pozostawią sobie 95% akcji ANA, natomiast reszta zostanie przekazana pracownikom.

Według nieoficjalnych źródeł druga największa oferta została przedstawiona przez niemiecką grupę Fraport, zarządzającą kilkunastoma lotniskami, między innymi Portem Lotniczym we Frankfurcie, która zapronowała 2.600 miliony euro. Pozostałe oferty zaprezentowane przez brazylijską grupę CCR oraz argentyńską grupę EMEA opiewały na znacznie mniejszą kwotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj