Port lotniczy Montreal-Mirabel – Montréal-Mirabel International Airport – port lotniczy położony 39 km na północny zachód od Montrealu, w prowincji Quebec, w Kanadzie.

Kod IATA: YMX
Państwo: Kanada
Kontynent: Ameryka Północna

Dane:

Typ: cywilne

Kod IATA: YMX

Kod ICAO: CYMX

Miasto: Mirabel

Współrzędne: 45°40′50″N 74°02′19″W

Wysokość: 83 m n.p.m.

Kierunek 06/24: Beton, 3 658 × 61 m

Kierunek 11/29:Beton, 2 682 × 61 m


Linie lotnicze cargo operujące z lotniska

Lotnisko Montreal-Mirabel – zobacz wideo:OPIS

Port lotniczy Montreal-Mirabel – Montréal-Mirabel International Airport – port lotniczy położony 39 km na północny zachód od Montrealu, w prowincji Quebec, w Kanadzie.

Port lotniczy Montreal-Mirabel został otwarty 4 października 1975 na okoliczność letniej Olimpiady, która miała się odbyć w 1976 roku. Właścicielem lotniska jest Transport Canada. Do momentu powstania lotniska Dammam w 1999 roku, Montréal-Mirabel był największym portem lotniczym w świecie pod względem planowanej powierzchni 39 660 ha (396,6 km²). Port Montreal-Mirabel powstał aby zastąpić istniejący port lotniczy Montreal-Pierre Elliott Trudeau (do 2004 roku zwany lotniskiem Dorval).

Lotnisko Dorval nadal jednak pozostało otwarte, przez co nowy port lotniczy zaczął podupadać i w konsekwencji kierowano na nie jedynie loty cargo. Nieprzerwana działalność lotniska Dorval i przekierowanie na nie wszystkich lotów oprócz cargo było spowodowana daleką odległością lotniska Montreal-Mirabel od centrum miasta i brakiem dogodnych połączeń transportu miejskiego.

W 2012 roku lotnisko zanotowało 32,141 operacji lotniczych i przetransportowano na nim 92,988 ton towarów. Port ten, dzięki swojej powierzchni, miałby zdolność przyjąć średnio 50 milionów pasażerów rocznie, gdyby odpowiednio je wyposażyć i zmodernizować.

Aktualne loty cargo na lotnisku Montreal-Mirabel:

Linia lotnicza

Połączenia

Air Georgian

Cargojet Airways

Hamilton, Winnipeg

DHL Express

Cincinnati

FedEx Express

Indianapolis, Memphis, Newark, Ottawa

Morningstar Air Express

Moncton, Quebec, Toronto-Pearson

Kelowna Flightcraft Air Charter

Moncton, Ottawa, Winnipeg

Nolinor Aviation

SkyLink Aviation

Quebec

UPS Airlines

Louisville

Strona internetowa lotniska http://www.admtl.com/fr/affaires/developpement-services-aeriens

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj