Międzynarodowy Port Lotniczy Lennart Meri Tallinn pewnej zimy oferował starty rejsowe z tafli pobliskiego jeziora. Dziś odbywa się to z komfortowego pasa startowego.

Lecisz do Estonii?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Estonii w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Estonii

Kod IATA: TLL
Państwo: Estonia
Kontynent: Europa

Międzynarodowy Port Lotniczy Lennart Meri Tallinn

Tallinn Airport Ltd
Lennujaama tee 2
11101 Tallinn

ESTONIA

Informacja dla pasażerów
Telefon: (+372) 605 8888
E-mail: info[A]tll.aero

Administracja
Telefon: (+372) 605 8701
E-mail: administration[A]tll.aero

Strona: http://www.tallinn-airport.ee/

Dane lotniska:

Kod ICAO: EETN
Współrzędne: 59°24′59″N 024°47′57″E
Elewacja: 131 ft / 40 m
Pasy startowe
08/263070 m

Linie lotnicze operujące z lotniska

Tablica lotów – przyloty

Tablica lotów – odloty

Dojazd z i na lotnisko w Talinie

Parking na lotnisku w Talinie

Na terenie portu dostępnych jest kilka parkingów. W obszarach dla parkowania krótkoterminowego postój do 15 minut jest darmowy. Inne opłaty można sprawdzić za pomocą kalkulatora opłat -> KALKULATOR

Więcej informacji

Komunikacja publiczna

Połączenie z lotniskiem umożliwia linia automusowa nr 2 trasa MÕIGU – REISISADAM.

Czyli autobus odjeżdża z centrum miasta a przystanek na lotnisku znajduje się przed halą przylotów. Koszt biletu to 1,60 €. Bilet można kupić u kierowcy lub w kioskach.

Rozkład jazdy

Taxi na lotnisku w Talinie

Na lotnisku działają trzy autoryzowane firmy taksówkowe. Port leży około 4 km od centrum miasta i podróż taksówką na tym dystansie powinna kosztować około 10€ lub 150 koron estońskich.

Więcej informacji

Historia lotniska w Talinie

Historia lotnictwa w Estonii sięga roku 1920. Dwa lata później powstała tam pierwsza linia lotnicza „Aeronaut”, która realizowała połączenia z Tallinna do Sztokholmu i Rygi. W 1923 roku u wybrzeży jeziora Ülemiste został wybudowany port lotniczy. Dalsza rozbudowa nastąpiła w 1929. Ciekawostką był fakt, że zimą 1932, kiedy jezioro było zamarznięte startowano i lądowano na jego tafli.

W roku 1936 dokonano oficjalnego otwarcia portu Ülemiste. Dwa lata później rozpoczęto planowanie nowego budynku terminalu pasażerskiego. Został on ukończony w 1954 i służył podróżnym aż do 1980 kiedy przystąpiono do modernizacji lotniska celem obsługi Olimpiady w Moskwie. W Tallinnie odbywały się olimpijskie regaty żeglarskie.

Kolejny poważny proces modernizacji rozpoczął się w roku 1998. Po ponad 1,5 roku prac prezydent Lenart Meri otworzył przebudowany terminal który dawał możliwość obsługi 1,4 mln pasażerów rocznie.

W 2005 roku port w Tallinie dumnie odnotował milionowego pasażera odprawionego w tym roku. Dało to impuls do następnych planów rozwojowych i w 2009 podpisano kontrakty na dalszą rozbudowę lotniska w zakresie terminalu pasażerskiego i innych obiektów obsługi ruchu lotniczego.

Od marca 2009 port nosi imię prezydenta Estonii Lenarta Meri.

Zobacz galerię zdjęć Talińskiego lotniska (video)

Źródło: (TLL)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj