Niewiele osób wie, że w określonych warunkach za opóźniony lot należy się odszkodowanie. Jeśli Twój lot został opóźniony, to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie, a kwota, którą możesz uzyskać zależy od jednego, ważnego czynnika. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu! Przeczytaj i będziesz wiedzieć co należy zrobić w takiej sytuacji.

  1. Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot?
  2. Na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?
  3. Jak uzyskać odszkodowanie?

Z niniejszego artykułu dowiesz się co zrobić, kiedy Twój lot się opóźni oraz w jaki sposób uzyskać należne odszkodowanie.

Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot?

Odszkodowanie za opóźniony lat należy Ci się wtedy, gdy Twój lot opóźnił się o 3 godziny lub dłużej, biorąc pod uwagę przylot na lotnisko docelowe. Liczy się tutaj różnica dotarcia do celu, liczona w momencie otwarcia drzwi samolotu po wylądowaniu. Jeśli czas ten różni się o więcej niż 3 godziny w stosunku do planu to należy Ci się odszkodowanie. Godzina wylotu ma znaczenie, o ile zdecydujesz się z niego zrezygnować. Jeśli opóźnienie przekracza 5 godzin, to możesz zrezygnować z podróży i nie stracić prawa do odszkodowania. Pamiętaj, ze ważne jest też to czy lot odbywa się na trasie wewnątrz Unii Europejskiej lub z kraju UE bądź też linią zarejestrowaną w Unii. Pamiętaj, że o odszkodowanie za opóźnienie lotu możesz ubiegać się również wtedy gdy lecisz lotem czarterowym.

Na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

To zależy z jednej strony od czasu opóźnienia, a z drugiej od odległości danej podróży. Maksymalna kwota odszkodowania to 600 euro. Jeśli lot opóźnia się co najmniej o 3 godziny, a podróż miała się odbyć na dystansie dłuższym niż 3500 km, to właśnie takiego odszkodowania możesz się spodziewać. Co innego jeśli mamy do czynienia z podróżą między 1500 a 3500 km. Wtedy możliwa rekompensata, o jaką możemy się ubiegać to 400 euro. Najniższy wymiar odszkodowania, czyli 250 euro, przysługuje jeśli lot miał być krótszy niż 1500 km. Oprócz długości podróży, ważne jest również to jaką trasą miał odbywać się lot oraz jaka linia lotnicza miała go obsługiwać.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Reklamację w związku z opóźnionym lotem możesz złożyć listownie, mailowo lub za pomocą formularza na stronie przewoźnika. Można to zrobić samodzielnie lub za pomocą firmy, która się tym zajmuje, np. GIVT. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć m.in na stronie https://givt.com/pl/opozniony-lot/, gdzie uzyskasz pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Jeśli decyzja będzie negatywna, to można się od niej dalej odwołać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj