Program GARD, stworzony z inicjatywy ONZ i Deutsche Post DHL to program przygotowujący porty lotnicze na całym świecie do jak najskuteczniejszych działań na wypadek klęski żywiołowej.

Gdy jeden z krajów dotyka kataklizm, polega on na pomocy innych państw. Z biegiem lat, liczne innowacje uczyniły ten proces pomocy znacznie bardziej wydajnym. Organizacje humanitarne szybko zbierają zespoły wolontariuszy i dostawy żywności, pozostaje jeden aspekt, który można udoskonalić – przybycie do kraju dotkniętego kataklizmem.

Po niedawnych trzesięniach ziemi w Nepalu, lotnisko Kathmandu przyjęło bardzo dużą ilość lotów przychodzących. Transporty lotnicze z pomocą humanitarną nadchodziły z całego świata. Działania ratunkowe doprowadziły do znacznego obciążenia lotniska Kathmandu, jedynego międzynarodowego portu lotniczego w kraju. Działania były utrudnione, ze względu na małą przepustowość lotniska, co znacznie spowolniło pomoc dla ofiar katastrofy.

Jest to sytuacja, często spotykana w krajach dotkniętych kataklizmami. W odpowiedzi na ten problem, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) nawiązał współpracę z niemiecką Deutsche Post DHL w celu przygotowania portów lotniczych na całym świecie do czasów kryzysu. Inicjatywa znana pod nazwą „Get Airports Ready for Disaster” (ang. GARD) powstała w 2009 roku. Obecnie obie organizacje planują rozszerzyć ten projekt.

Inicjatywa ma formę intensywnego programu szkoleniowego, trwającego od trzech do pięciu dni. W trakcie szkolenia, starszy personel lotniska, przedstawiciele służb militarnych, Czerwony Krzyż i zespoły zarządzania kryzysowego, są uczeni wdrażania konkretnych rozwiązań, dostosowanych do danej sytuacji. Szkolenie to ma pomóc portom lotniczym i pracownikom ochrony w podejmowaniu szybkich decyzji, tak kluczowych w sytuacji awaryjnej.

Projekt ONZ zwiększa świadomość poszczególnych krajów w zakresie ich zdolności zarządzania sytuacją kryzysową i skłania do zastanowienia się nad rozwiązaniami, koniecznymi, do zwiększenia efektywności działań ratunkowych.

Program przynosi już rezultaty na terenie kilku międzynarodowych portów lotniczych (Republika Dominikany, Jordania, Filipiny, Peru, Sri Lanka i Armenia). Następne szkolenie jest zaplanowane dla lotnisk na Jamajce, w Indiach i Nikaragui.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj