Wielka Brytania mogłaby zarobić 14 bilionów funtów rocznie gdyby zezwolono na rozbudowę lotniska Heathrow, jak podaje nowy raport przedstawiony przez Frontier Economics.

Według raportu, gdyby zezwolono na konstrukcję trzeciego pasu startowego, sztandarowe lotnisko Wielkiej Brytanii byłoby w stanie pomieścić 35 milionów pasażerów więcej każdego roku.

Gdyby doszło do takiej sytuacji, Heathrow mogłoby dorównać jego europejskim konkurentom od lat, jednakże biorąc pod uwagę aktualny stan rzeczy, londyński port lotniczy jest już na skraju wytrzymałości, jako że wykorzystuje niemal 99% swojej pojemności i przyjmuje co roku 70 milionów pasażerów.

Podczas gdy inne brytyjskie lotniska, takie jak London Stansted, mają warunki do przyjęcia dodatkowych lotów, pojemność Heathrow jest ograniczona, szczególnie jeśli chodzi o niezwykle ważne połączenia do takich krajów jak Chiny.

Raport na temat stanu londyńskiego lotniska podkreśla, że przykładowo z Paryża lub Frankfurtu jest dużo więcej codziennych lotów do trzech największych miast Chin niż z Heathrow.

Na tej podstawie dyrektor Heathrow, Colin Matthews, będzie starał się zachęcić Davies Commission, zajmującą się sprawami lotniczymi, aby ponownie rozważyła powiększenie brytyjskiego lotniska.

Davies Commission ma zatem za zadanie dostarczyć rządowi szczegółowy raport dotyczący przyszłości brytyjskich lotnisk i ich nowych możliwości w terminie do końca bieżącego roku. Oprócz tego, uprzedzając fakty, lotnisko Heathrow zleciło Frontier Economics przygotowanie osobnego raportu na ten sam temat, jako wstępu do bardziej rozbudowanego raportu, którym ma się już zająć Davies Commission.

„Jeśli ktokolwiek miał jeszcze wątpliwości co do znaczenia lotnictwa dla brytyjskiej ekonomii, to dzisiejszy raport powinien je skutecznie rozwiać”, powiedział Colin Matthews. „Nowy raport, przedstawiony dzisiaj, pokazuje, ze nawet pojedyncze lotnisko może rozwiązać problemy w transporcie lotniczym całej Wielkiej Brytanii. Należy tylko zadecydować, czy lepiej postawić na rozwój istniejącego lotniska Heathrow czy też zamknąć Heathrow i zastąpić je nowym portem lotniczym, który powstałby w Wielkiej Brytanii.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj