Samoloty Boeing 787 Dreamliner będą obecne na lotniskach Wielkiej Brytanii od 13 grudnia 2012, wraz z rozpoczęciem operowania linii Qatar Airways tego samego dnia na londyńskim Heathrow.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że komercyjne loty Dreamlinera z lotnisk Wielkiej Brytanii rozpoczną się w grudniu 2012 roku, ale dopiero teraz została ogłoszona oficjalna data uruchomienia lotów. Od dnia 13 grudnia Boeing 787 Dreamliner będzie codziennie pokonywał trasę Londyn-Doha, jako dopełnienie do czterech istniejących już połączeń, w których używane są starsze typy samolotów.

Linie lotnicze Qatar Airways powstały w 1993 roku i obecnie mają w użyciu ponad 100 samolotów, w tym dwa Dreamlinery. Kolejne dwie maszyny Boeing 787 mają dołączyć do floty powietrznej przed końcem 2012 roku, a ostatecznie flota Dreamlinerów linii Qatar ma się składać z 30 takich maszyn, z których każda jest w stanie pomieścić 254 pasażerów.

Pierwszy Dreamliner opuści lotnisko Heathrow dokładnie o godzinie 15:15 dnia 13 grudnia, a następnie wyląduje w Doha o godzinie 00:45. Ten sam samolot powróci do Londynu porannym lotem o 11:05 następnego dnia i tak będzie wyglądał jego dzienny plan lotów.

Pierwsze maszyny Boeinga 787 w Wielkiej Brytanii należą wprawdzie do Quatar Airways, jednak już w maju 2013 roku brytyjskie linie lotnicze Thomson Airways rozpoczną loty z udziałem tych samolotów. Zaś w 2014 roku planowane jest także wprowadzenie Dreamlinerów do innych brytyjskich przewoźników, w tym British Airways oraz Virgin Atlantic.

Warto przypomnieć, że Boeing 787 Dreamliner to pierwszy samolot przeznaczony do lotów komercyjnych zbudowany w większości z materiału kompozytowego. Maszyna została zaprojektowana specjalnie z myślą o długodystansowych lotach i jednocześnie jest przy tym niezwykle ekologiczna – projektanci zadbali, aby samolot przyczyniał się w jak najmniejszym stopniu do zanieczyszczenia środowiska.

Lądowanie samolotu Boeing 787 Dreamliner na lotnisku Heathrow – zobacz film!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj