Międzynarodowe lotnisko w Genewie wkrótce zostanie wyposażone w jeden z największych zestawów paneli słonecznych w Szwajcarii.

System solarny na genewskim lotnisku składa się z 300 paneli, które zamieniają światło słoneczne w energię cieplną, która używana będzie na całym obszarze lotniska. Te 300 paneli pokryje dach o powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Zastosowane zostaną najnowsze technologie energii alternatywnej, które będą wprowadzone przez Europejską Organizację Badań Nuklearnych (European Organization for Nuclear Research, w skrócie CERN).

Te wysoce zaawansowane technologie pozwolą zwiększyć zdolność gromadzenia energii słonecznej, a także pozwolą na wytwarzanie energii nieprzerwanie przez cały rok, czego nie potrafiły poprzednie systemy tego rodzaju.

„Cieszymy się, że lotnisko w Genewie zdecydowało się na zainstalowanie tych technologii”, powiedział Cristoforo Benvenuti, projektant paneli słonecznych w CERN. „Idea paneli wyłoniła się z technologii próżniowych, które początkowo miały zastosowanie głównie w fizyce. To bardzo satysfakcjonujące widzieć owe technologie w całkiem nowym zastosowaniu – w systemach odnawialnej energii.”

Jak podaje Benvenuti, działanie paneli zostało poddane różnym próbom, które wypadły pomyślnie. Okazało się, że nawet pomimo śniegu i złych warunków atmosferycznych urządzenia nie przestały produkować energii, a w panelach zanotowano temperaturę 80 stopni Celsjusza.

Kontrakt podpisany między Europejską Organizacją Badań Nuklearnych a lotniskiem w Genewie zakłada, że urządzenia będą zainstalowane przez firmę SRB Energy, a nie przez CERN, producenta paneli.

Genewski port lotniczy, na którym zainstalowany zostanie system paneli słonecznych, to jedno z najbardziej malowniczo położonych lotnisk. Znajduje się ono blisko jeziora oraz szwajcarsko-francuskiej granicy. Lotnisko składa się z dwóch terminali i w ubiegłym roku przyjęło ponad 13 milionów pasażerów. Najbardziej popularne linie lotnicze na lotnisku w Genewie to Swiss International Airlines oraz szwajcarski Easyjet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj