Ci którzy pamiętają rekordy popularności jakimi cieszył się serial „Dynastia” zapewne kojarzą Denver głównie jako miejsce akcji sagi o rodzinie Carringtonów. Denver słynie na świecie również z największego lotniska w Stanach. Port Lotniczy w Denver zajmuje powierzchnię aż 10 000 boisk piłkarskich.

Denver International Airport otwarte w 1995 roku jest położone na północny wschód od Denver. To obiekt zaprojektowany w dość specyficzny sposób. Dominują tam konstrukcje w kształcie namiotów, które pokrywają cały terminal, dzięki czemu budynek przypomina zaśnieżone szczyty Gór Skalistych. Jest tam też miejsce na dzieła sztuki.

Na temat tego oryginalnego w kształcie i wystroju lotniska pojawiło się wiele teorii. Zarówno sam obiekt jak i dzieła sztuki które można tam podziwiać sprawiły, że niektórzy, rządni sensacji „obserwatorzy”, uważają je wprost za katedrę New Age, pełną symboliki, okultyzmu i odniesień do tajnych stowarzyszeń.

Autorem projektu lotniska jest pochodzący z Denver architekt Curtis Fenlress, który tę wyjątkową koncepcję przygotował w zaledwie trzy tygodnie. Światło dzienne dociera do środka budynku przez dach i przezroczyste ściany. Fasada w miesiącach letnich odbija do 20% promieni słonecznych, a w zimie utrzymuje ciepło wewnątrz obiektu. Obiekt działa też jako elektrownia solarna. Umieszczono tam 9200 paneli słonecznych, które produkują połowę energii elektrycznej zużywanej przez terminal.

Lotnisko na tle burzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj