Jedno z większych lotnisk Wielkiej Brytanii zainstalowało ostatnio 200 paneli słonecznych na dachu terminali. Ma to pomóc zredukować emisję dwutlenku węgla do środowiska. Obecnie lotnisko emituje 22 ton CO2 rocznie.

Każde z fotowoltaicznych ogniw słonecznych zainstalowanych na lotnisku w Birmingham ma wymiary ok. 1,6 metra, a wszystkie elementy razem mogą wytworzyć 40 tysięcy kilowatów co 12 miesięcy. Taka energia wystarczyłaby do pokrycia rocznych potrzeb zużycia prądu dla 12 przeciętnych domów mieszkalnych. Panele zostały zainstalowane dzięki firmie npower zajmującej się dostarczaniem prądu i gazu. Dzięki temu lotnisko w Birmingham dołączyło do brytyjskich portów lotniczych wyposażonych w baterie słoneczne.

Wcześniej inne lotnisko z Wielkiej Brytanii – Bournemouth Airport – wprowadziło nowe technologie, działające na podobnych zasadach.

„To dla nas niezwykle ekscytujące, że nasze lotnisko może w widoczny sposób przyczynić się do oszczędzania energii”, powiedział przewodniczący zarządu lotniska w Birmingham, Paul Kehoe, komentując w oświadczeniu prasowym wprowadzenie baterii słonecznych. „Kontrolowanie emisji gazu cieplarnianego ma dla naszej firmy kolosalne znaczenie, dlatego zawsze jesteśmy otwarci na nowe możliwości i rozwiązania, a także współpracę z odpowiednimi firmami, jeśli może to pomóc zmniejszyć emisję tego gazu.”

„Lotnisko w Birmingham patrzy w przyszłość i właśnie dlatego postanowiliśmy zlecić zainstalowanie na nim baterii słonecznych wytwarzających energię. Jesteśmy bowiem świadomi, że pomoże to ograniczyć emisję szkodliwych substancji wytwarzanych przez lotnisko, które trafiają do środowiska” – stwierdził Graham Ryott, kierownik rozwoju firmy npower. „Lotnisko w Birmingham jest jednym z najbardziej uczęszczanych w kraju, jest zatem logiczne, że zużywa mnóstwo energii. Dlatego też, tak ważnym krokiem jest wyposażenie tego portu lotniczego w nowoczesne technologie, co ma bardzo duże znaczenie dla ochrony środowiska, a npower jest niezwykle dumne, że może być częścią tego projektu” – dodaje Ryott.

Fotowoltaiczne ogniwa zainstalowane na lotnisku w Birmingham przemieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jako że proces ten jest całkowicie ekologiczny, jest to jeden z efektywniejszych sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla i tym samym zapobiega się zmianom klimatycznym. Te nowe technologie coraz częściej trafiają na lotniska na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj