Kraje Unii Europejskiej przyjęły nowe wytyczne dotyczące systemu prześwietlania pasażerów w kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Nowe przepisy stawiają nacisk na zwiększenie zaufania podróżnych, zaniepokojonych kwestią naruszania prywatności i praw człowieka poprzez skanowanie. Skanery bezpieczeństwa, od momentu pojawienia się na lotniskach, zdążyły wzbudzić wiele kontrowersji.

Nowe wytyczne pracy skanerów mają dotyczyć głównie ochrony prywatności pasażerów. Skanery będą obsługiwane przez strażników, którzy mają za zadanie pilnować, aby podczas skanowania nie naruszano praw człowieka. Funkcjonariusze będą także dbać o bezpieczeństwo i zdrowie podróżnych poddawanych rewizji, jak zapewnia europejski komisarz do spraw transportu Siim Kallas. Dodaje także, iż pomimo tego, że skanery nie zapewniają stuprocentowej skuteczności w wykrywaniu niedozwolonych przedmiotów, pomogą jednak w znacznym stopniu usprawnić kontrolę bezpieczeństwa pasażerów na lotniskach. Jak komentuje Kallas, doświadczenie pokazuje, że zarówno personel lotniska, jak i pasażerowie zazwyczaj uważają skanery za bardzo pożyteczne.

Niektóre kraje, między innymi Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, od jakiegoś czasu instalują już na lotniskach te nowe technologie służące bezpieczeństwu pasażerów. Mają one za zadanie prześwietlić ludzkie ciało generując obrazy, aby ułatwić wykrycie niepożądanych przedmiotów, m.in. broni czy materiałów wybuchowych. Początkowo, owe obrazy były odbiciem przeskanowanego ciała pasażera. Obecnie, w celu wykrycia podejrzanych przedmiotów strażnicy będą używać specjalnego narzędzia prześwietlającego ubrania.

Po wprowadzeniu nowych rozporządzeń dotyczących skanerów zmieni się przede wszystkim to, że personel kontroli bezpieczeństwa nie będzie mógł powielać ani archiwizować żadnego z przeskanowanych obrazów. Ponadto, jeśli okaże się, że z powodów bezpieczeństwa konieczne jest prześwietlenie całego ciała pasażera, ów „zabieg” będzie przeprowadzany w odrębnym pomieszczeniu, z dala od innych podróżnych.

Przyjęcie nowych metod prześwietlania przez Unię Europejską nie oznacza jednak, że każde lotnisko w obrębie krajów wspólnoty ma być wyposażone w skanery bezpieczeństwa. Jeśli jedna dany port lotniczy zdecyduje się na zainstalowanie skanerów, konieczne będzie zastosowanie się do wymogów unijnych dotyczących ich funkcjonowania.

12 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj