Projektanci z całego świata przedstawili swoje wizje dotyczące tego jak w przyszłości będą wyglądały lotniska i jakich innowacyjnych technologii można się spodziewać w świecie lotniczym. W konkursie architektonicznym na najlepsze lotnisko przyszłości (Airport of the Future Competition) zaprezentowano ponad tysiąc szkiców. Wiele z nich doskonale ilustruje jak mogą zmienić się podróże lotnicze i lotniska w przyszłości.

Zwycięzcą konkursu został architekt Oliver Andrew za projekt LDN Delta Airport. Szkic ten zakłada wybudowanie sieci sztucznych wysp przy ujściu rzeki Tamizy, we wschodnim Londynie. Według sędziów ostatecznie to projekt Olivera Andrew zaprezentował „innowacyjne użycie nowych technologii”, a także zadbał o szczególnie istotny aspekt – zmniejszenie zatłoczenia na lotniskach.

Lotnisko przyszłości nie zawiera w sobie cech charakterystycznych dla dawnych lub obecnych planów lotnisk. Przykładowo, nie będzie tam pasów startowych ani dróg do kołowania z ponaddźwiękowymi samolotami z pionowym startem i lądowaniem. Po prostu wyjdą już one z użycia.

W przyszłości znikną też tradycyjne stanowiska odprawy pasażerów, które również nie będą już potrzebne, jako że wszyscy podróżni będą się odprawiać i kontrolować każdy etap swojego lotu za pomocą smartfonów. Smartfony posłużą też do znalezienia parkingu samochodowego czy transportu publicznego.

Ponadto, położenie lotniska pozwoli na zasilenie go energią pochodzącą z elektrowni pływowych, wykorzystując okoliczne zbiorowiska wodne.

Ubiegłoroczny konkurs na najlepszy projekt dotyczący lotnisk w przyszłości był częścią corocznych rozgrywek Global Challenges organizowanych przez firmę projektową Fentress i mających na celu analizowanie i poszukiwanie nowych metod rozwoju lotnisk. Chodzi tu zarówno o stronę estetyczną, ale też np. kwestie bezpieczeństwa pasażerów.

Jednym z sędziów w konkursie był Marvin Malecha z Uniwersytetu w Północnej Karolinie, który w oświadczeniu dla prasy firmy Fentress wyjaśnił jaką rolę pełnią owe konkursy jeśli chodzi o rozwój lotnisk w przyszłości w zgodzie ze środowiskiem. Malecha dodał też, że niezwykle ważne jest, aby te projekty powstawały już teraz, a nie dopiero w dalekiej przyszłości.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj