Chcesz rozpocząć swoją przygodę z dronami? Marzysz o osiąganiu zawrotnych prędkości modelami typowo wyścigowymi? A może chcesz kręcić pasjonujące filmy w 4K DJI Phantom 3 lub dołączyć do swojej kolekcji efektowne fotki z powietrza? Zanim zakupisz wymarzonego drona i rozpoczniesz doskonałą zabawę lub zaplanujesz biznes związany z fotografią lub filmowaniem z powietrza, musisz opanować podstawowe umiejętności potrzebne do kierowania dronem. Jak zaplanować naukę?

Wybierz sprzęt do nauki

Naukę latania dronami warto rozpocząć od zakupu niskobudżetowego sprzętu. Wiele osób twierdzi, że doskonale sprawdzają się tutaj zabawki RC. Warto wybrać solidny model dobrej firmy, ale powinna być to typowa „zabawka”, a nie drogi dron za 5 tys. złotych. Osoby stawiające dopiero swoje pierwsze kroki „za sterami” drona muszą przygotować się na porażki. Połamanie śmigła czy zarysowanie obudowy w zabawce RC nie będzie zbyt dużą stratą. Lepiej więc nie ryzykować, że zniszczymy drogi, typowo profesjonalny sprzęt.

Podczas doboru modelu do nauki warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Osoby planujące naukę w zamkniętych pomieszczeniach, powinny wybrać mniejszy model, którym łatwo będzie manewrować. Gdy chcemy rozpocząć naukę na otwartej przestrzeni, możemy zdecydować się na nieco większego drona. Warto jednak pamiętać, że większe drony, z reguły, mają większą moc. Dlatego sprawne sterowanie może być na początku problemem.

Podczas zakupu sprzętu, najlepiej sprawdzić, czy posiada on kamerę i jaką ma ona rozdzielczość (od tego zależy jakość obrazu). Dobrym pomysłem są także drony umożliwiające podczepienie kamery sportowej (np. GoPro). Lepiej zrezygnować z dronów z jedną baterią, aby nie przerywać nauki w celu jej ładowania.

Warto również sprawdzić, czy części są łatwo dostępne i ile kosztują. Podczas nauki latania najczęściej uszkodzeniu ulegają śmigła, nieco rzadziej silnik, diody LED oraz nóżki (płozy).

A może tak nauka na symulatorze?

Dobrym sposobem nauki latania dronem jest skorzystanie z symulatora lotu. W ten sposób, można poznać ogólne zasady kierujące lotem wielowirnikowców, wyrobić w sobie potrzebne odruchy. Symulatory pozwalają trenować różne elementy lotu. Można na nich ćwiczyć utrzymanie pozycji w okręgu, zawis na wybranej wysokości czy lądowanie w wybranym miejscu. Warto wiedzieć, że nowoczesne symulatory lotu symulują nawet oślepienie słońcem lub wiatr o różnej sile i kierunkach.

Zapisz się na szkolenie

Gdy nauki latania dronem nie traktujesz jako typowej zabawy, możesz zapisać się na specjalistyczne szkolenie. Ustawa „Prawo lotnicze” z 2002 roku wprowadziła wymóg posiadania kwalifikacji do kierowania „bezzałogowym statkiem powietrznym” dla osób, które planują loty komercyjne. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w zawodowej fotografii czy filmowaniu z powietrza, muszą zdać państwowy egzamin i uzyskać świadectwo kwalifikacji UAVO. Z tego wymogu zwolnione są wyłącznie loty sportowe i rekreacyjne.

Szkolenia przygotowujące do egzaminu na UAVO są znakomitą okazją, aby poznać specyfikę sterowania dronem pod okiem profesjonalnego, doświadczonego pilota. Profesjonalne szkolenia latania dronem oferuje DJI Academy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj