Port lotniczy w Monachium uplasował się na szóstym miejscu wśród najbardziej ruchliwych lotnisk Europy, pokonując lotnisko w Rzymie. W ostatnim roku port lotniczy w Monachium zanotowało znaczy wzrost liczby pasażerów – o 8.8 %, tj. do 37.8 miliona (pomimo wprowadzenia na początku roku nowej polityki zwanej „eco-tax”). Jednocześnie, rzymskie lotnisko Fiumicino spadło na dalszą pozycję wśród najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Jednakże, jest wielce prawdopodobne, że bawarskie lotnisko powróci na dawną siódmą pozycję w 2012 roku.

Port lotniczy w Monachium zyskał również silną pozycję drugiej bazy linii lotniczych Lufthansa, a w konsekwencji aż 60% miejsc siedzących należy do Lufthansy, a 65% wszystkich lotów zaplanowanych w Monachium obsługiwanych jest przez niemieckiego przewoźnika. Dominacja Lufthansy jest szczególnie widoczna jeśli zestawimy ją z 3% lotów obsługiwanych przez linie Austrian, Germanwings i Swiss.

W ostatnim tygodniu zaproponowano zbudowanie trzeciego pasu startowego dla lotniska w Monachium. Projekt ma wielu zwolenników, którzy podkreślają korzyści jakie przyniósłby lotnisku dodatkowy pas startowy. Ostateczna decyzja o tym czy lotnisko może sobie pozwolić na takie przedsięwzięcie ma zapaść w czerwcu.

Airberlin jest drugą linią lotniczą na lotnisku w Monachium, do której należy około 9% miejsc siedzących i konkuruje z Lufthansą na kilku trasach w obrębie kraju, a także oferuje wiele tras wakacyjnych. Do Germanwings i Condor należy pozostałe 2% liczby miejsc siedzących, zaś najbardziej ruchliwą nie-niemiecką linią lotniczą działającą na lotnisku w Monachium jest EasyJet, który obejmuje zaledwie 1,5% miejsc dotyczących przede wszystkim czterech miast w obrębie Wielkiej Brytanii (Edynburg, Londyn Gatwick, London Stansted i Manchester).

Bazując na badaniach OAG może się okazać, ze zaplanowana liczba miejsc siedzących w Monachium na najbliższe lato nie zmieni się znacząco w porównaniu z poprzednim rokiem. Szybkie porównanie zaplanowanych miejsc siedzących w pierwszym tygodniu czerwca 2012 roku z pierwszym tygodniem czerwca 2011 roku pokazuje, że połowa z czołowej 15-stki notuje coroczne spadki w liczbie miejsc siedzących, podczas gdy drugą połowę charakteryzuje wzrost.

Redukcję miejsc siedzących o ponad 5% przeprowadza się w lotach w obrębie kraju, oraz do Austrii i Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony, w przypadku sześciu z 15 czołowych miejsc podróży obserwuje się zwiększenie liczby miejsc siedzących o ponad 5%, np. Zjednoczone Emiraty Arabskie (+24%), Rumunia (+14%) i Turcja (+12%). Zjednoczone Emiraty Arabskie wzrost pojemności zawdzięczają wprowadzeniu A380 na jednej z dwóch ich codziennych tras.

Ponadto, na lotnisku w Monachium pojawią się nowe trasy, między innymi do Billund w Danii. Pod koniec marca rozpoczyna się sezon letni i wraz z nim rozpoczną się codzienne loty do Mediolanu (Malpensa) obsługiwane przez Air One oraz do Barcelony obsługiwane przed Vueling. Będą również cotygodniowe loty do Montpellier i Walencji obsługiwane przez Lufthansę, oraz do Heraklionu obsługiwane przez Aegean Airlines.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj