Port Lotniczy w Miami to największe lotnisko Stanu Floryda. Dobrze połączone z centrum miasta i innymi ośrodkami. Obecnie MIA jest w fazie przebudowy.

Lecisz do Miami?
Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Miami w relacji cena/jakość.

Sprawdź TOP najlepszych hoteli w Miami

Co zobaczyć w Miami?

Kod IATA: MIA
Państwo: Stany Zjednoczone
Kontynent: Ameryka Północna

Dane

Państwo: USA
Kontynent: Ameryka Północna
Adres: Orlando Miami International Airport
4200 NW 21st St.
Miami, Fl 33122

Kod IATA: MIA

Kod ICAO: KMIA
Miasto: Miami, Floryda, USA
Wysokość: 2 m n.p.m.
Współrzędne: 25°47′36″N 80°17′26″W


Linie lotnicze operujące z lotniska Miami
Tabela lotów – odlotów

Tabela lotów – przyloty

Miami Airport, Floryda, lądowanie (wideo)

Opis i historia lotniska

To lotnisko międzynarodowe, położone 13 km na północny zachód od centrum Miami, w amerykańskim stanie Floryda.

Założony w 1928 roku jako Pan American Field w 1945 r. zmienił nazwę na 36th Street Airport. W 1959 stary terminal na 36th Street został zamknięty.

Dziś lotnisko funkcjonuje pod nazwą Miami International Airport. Jest jednym z wiodących międzynarodowych portów lotniczych w przewozach pasażerskich i towarowych na świecie. Port Lotniczy Miami plasuje się na trzecim miejscu pod względem ilości międzynarodowych połączeń wśród amerykańskich lotnisk, po porcie JFK w Nowym Jorku i porcie LAX w Los Angeles i głównym lotniskiem międzynarodowego ruchu o dalekim zasięgu dla Florydy południowej. Mimo to większość krajowych i tanich przewoźników woli korzystać z dwu pobliskich lotnisk: portu lotniczego Fort Lauderdale/Hollywood i portu lotniczego Palm Beach, które wymagają znacznie mniejszych opłat lotniskowych od linii lotniczych. Miami International Airport (MIA) jest obsługiwany przez Wydział Lotnictwa Miami-Dade i jest własnością zarządu okręgu Miami-Dade.

Lotnisko w liczbach
MIA w 2006 obsłużył 32 533 974 pasażerów. Rocznie obsługuje ponad 34 milionów pasażerów. Sprawdź pełne statystyki i rankingi za 2010 r.

Lotnisko zajmuje około 3230 akrów ziemi w pobliżu centrum Miami. MIA obecnie przechodzi przebudowę terminalu pasażerskiego jest on rozszerzany na około siedem milionów metrów kwadratowych. Termin zakończenia inwestycji jest wyznaczony na 2012 rok. Port posiada 4 drogi startowe, w tym 3 ułożone równolegle do siebie.

Dojazd
Komunikacja miejska, Miami-Dade Transit, obsługuje port lotniczy Miami autobusami Metro Bus na trasach (numer) 7, 37, 42, 57, 133, 236, 238, i J; bezpłatny przejazd jest również udostępniony pomiędzy terminalem a stacjami kolei dojazdowej Tri-Rail (Miami Airport Station) i Hialeah Market Station. Obie stacje są ulokowane blisko portu: czas przejazdu wynosi 5 minut samochodem.

Miami-Date Transit planuje dodatkową obsługę portu zautomatyzowanym wagonowym systemem transportowym typu people mover z przyszłego dworca komunikacyjnego Miami Intermodal Center, który udostępni kolej Metrorail i przyszły serwis BayLink szynobusem do South Beach. (Skromniejszy przykład takiego people movera już działa w obrębie terminala pasażerskiego, łącząc wolno stojący segment Pirsu E z jego przyległą resztą.)

Typowy koszt przejazdu do centrum miasta:
• Super Shuttle: koszt 9 USD.
• Metro Bus 1,50 USD (0,75 ulgowy), (ok. 35-40 minut)
• Taksówką: koszt 15,50 USD, (ok. 20 minut).

Źródło: (Wikipedia, MIA)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj