Pekin rozpoczął budowę nowego lotniska. Jego wielkość będzie równa powierzchni Bermudów. Planowane otwarcie Daxing – bo taka będzie jego nazwa – ma nastąpić w 2015 roku. Będzie to największy port lotniczy świata, obsługujący 370 tysięcy pasażerów dziennie.

Lotnisko Daxing zajmie 54 kilometry kwadratowe, to tyle samo co powierzchnia Bermudów. Do dyspozycji będzie aż 9 pasów startowych. Zakłada się, że obiekt będzie w stanie obsłużyć 200 milionów pasażerów rocznie.

Pekin nie ogłosił jeszcze szczegółów dotyczących nowej budowy, ale najprawdopodobniej Daxing będzie zlokalizowany 50 kilometrów na południowy zachód od Pekinu, w Nangezhuan, wsi na granicy Pekinu, Tianjin i prowincji Hebei. Władze miasta planują rozszerzyć pekińską linię metra oraz zbudować ekspresowe połączenie kolejowe dla pasażerów lotniska. Droga do Daxing International Airport ma zająć pół godziny.

Nowe lotnisko będzie trzecim portem w stolicy Chin – po Beijing Capital International Airport, który jest największym lotniskiem w Chinach oraz półwojskowym Nanyuan. Ogromny boom przemysłu lotniczego w kraju sprawił, że obydwa obiekty nie nadążają za zapotrzebowaniem. W ubiegłym roku przemysł lotniczy w Chinach przyniósł 43 mld juanów zysku.

W skali światowej obecnie za największy port lotniczy uznaje się Hartsfield-Jackson Atlanta International Airpor.

E.Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj